طلوع امپراتوری ایران در زمان صفویان

طلوع امپراتوری ایران در زمان صفویان

144
0
اشتراک‌گذاری

 امپراتوری بزرگ صفوی یکی از دوران درخشان و طلایی ایران‌زمین بود. دوره‌ای که علم و فرهنگ و ادب به اوج شکوفایی خود رسید و مردم ایران از رفاه بسیار زیادی برخوردار بودند. سرزمین ما که امروزه ایران نامیده می‌شود، قرن‌ها قلب به پرشیا در ملل مختلف معروف بود. کشوری بزرگ و پهناور که مهد تمدن، تجارت و فرهنگ‌ جهان به شمار می‌رفت. صفویان در سال ۱۵۰۲ میلادی قدرت را در ایران به دست گرفتند و شاهان صفوی تا سال ۱۷۳۶ میلادی بر ایران حکم راندند.

به باور بسیاری از مورخان سلسله صفوی پایه ریز ایران نوین بوده است. ایران به دلیل موقعیت حساسش همیشه در کانون توجهات جهان بوده است. مغول‌ها در قرن سیزدهم میلادی به سرزمین پرشیا یورش بردند و آنجا را به تصرف خودشان درآوردند. در سال ۱۵۰۲ میلادی، اسماعیل که بعدها به شاه اسماعیل اول معروف شد توانست لشگر آذربایجان را شکست دهد و بر تخت سلطنت بنشیند. شاه اسماعیل تفکرات شیعه را وارد حکومت خودش کرد و در اصل اولین شاه شیعه ایران به‌حساب می‌آید.

شاه اسماعیل اول در عرض ده سال تمام ایران را تحت کنترل خودش گرفت و کشور را متحد ساخت. شاه اسماعیل بااینکه ترک بود اما پارسی را زبان رسمی کشور و دیوان اداری کرد. در همان دوران عثمانی‌ها که سنی مذهب بودند به دشمنی با شاهان صفوی پرداختند و جنگ‌هایی بین آن‌ها درگرفت. صفویان ادوات جنگی و ارتشی بسیار بزرگ و قدرتمند داشتند.

در سال ۱۵۵۵ میلادی، صلحی پایدار میان شاهان صفوی و عثمانی‌ها برقرار شد. تجارت در زمان صفویان رونقی بسیار گرفت و هم حکومت و هم مردم ثروتمند شدند. معماری، فلسفه، هنر و شعر رونق فراوان گرفت و امپراتوری ایران در حال گسترش و عظمت بود. هنرمندان بزرگ آن دوران آثاری را خلق کردند که در جهان بی‌نظیر بود و خط ایرانی زینت‌بخش کتاب‌های آن دوران شد. حتی طرحی جلد و صفحه‌آرایی کتاب نیز به یکی از هنرهای بزرگ آن دوران تبدیل شد.

بدون نظر

ارسال یک نظر

نوزده + دو =