ویلیام آدامز، اولین سامورایی سفیدپوست جهان

ویلیام آدامز، اولین سامورایی سفیدپوست جهان

302
0
اشتراک‌گذاری

ویلیام آدامز، در قرن شانزدهم میلادی و در انگلستان الیزابتی به دنیا آمد. او وارد صنعت دریانوردی و کشتی‌رانی شد و به کشورهای زیادی سفر کرد. در خلال یکی از سفرهایش او اولین همسرش را ملاقات کرد. آن‌ها با یکدیگر ازدواج کردند و صاحب دو دختر شدند‌. قبل از سفرش به ژاپن، افراد دیگری نیز از اروپا به ژاپن سفر کرده بودند ولی او نخستین سامورایی سفیدپوست جهان به شمار می‌رود.

در سال ۱۵۸۹ میلادی، او توسط یک دوک بلند‌پایه استخدام شد تا پنج کشتی تجاری را به سمت ژاپن هدایت کند. در آن زمان تنها اسپانیایی‌ها به ژاپن می‌رفتند و این دوک انگلیسی قصد داشت تا انحصار آن‌ها را بشکند. در طول سفری دوساله، چهار کشتی از پنج کشتی به علت طوفان نابود شد. کشتی آدامز تنها کشتی‌ای بود که به همراه بیست‌و‌سه نفر دیگر به سواحل ژاپن رسید. تنها آدامز در بین آن‌ها سالم بود و می‌توانست با ژاپنی‌ها مذاکره کند.

آدامز تنها اطلاعاتی که از ژاپن داشت مربوط به کتاب‌های مارکو پولو بود. خود مارکو پولو هیچ‌گاه سفری به ژاپن نداشت و تنها اطلاعاتی که در کتابش ذکر کرده بود را از بازرگانان چینی می‌دانست‌. آدامز با هوش خود به شوگان‌های ژاپنی نزدیک شد. اسپانیایی‌ها از نفوذ او در بین ژاپنی‌ها هراس داشتند و او را یک دزد دریایی معرفی می‌کردند.

ویلیام به ژاپنی‌ها نقشه‌خوانی و جغرافیا درس داد و بین آن‌ها خیلی محبوب شد. او حتی توانست به دربار پادشاه ژاپن نیز راه یابد. به او زمین‌هایی به تعداد هشتاد عدد و خدمتکاران فراوانی داده شد. او به‌قدری در ژاپن نفوذ پیدا کرد که همسری ژاپنی برای خودش اختیار کرد و به یکی از افراد مهم و پرنفوذ در ژاپن تبدیل شد.

بدون نظر

ارسال یک نظر

2 × پنج =