الینور دی آکتین، قدرتمندترین زن در قرون‌وسطی

الینور دی آکتین، قدرتمندترین زن در قرون‌وسطی

1425
0
اشتراک‌گذاری

الینور دی آکیتین تنها یک زن معمولی قرن دوازدهمی در اروپا به شمار نمی‌رفت. او شخصیتی بسیار کاریزماتیک و تحصیل‌کرده داشت و به مدت سی سال نقش عمده‌ای در شکل‌گیری تاریخ اروپای قرون‌وسطی داشت‌. او از سال ۱۱۳۷ میلادی تا ۱۱۵۲ میلادی ملکه فرانسه و از سال ۱۱۵۴ تا ۱۱۸۹ میلادی ملکه انگلستان بود. به او لقب مادر شاهان و ملکه شاهان را نیز داده‌اند.

الینور در سال ۱۱۲۲ میلادی به دنیا آمد و در سال ۱۲۰۴ میلادی از دنیا رفت. او در منطقه فونت آرود ابی و در کنار پسرش ریچارد شیردل و همسرش شاه هنری دوم دفن شده است. تاریخ قرون‌وسطی منحصر به مردان است؛ اما الینور با شخصیت بزرگش تنها زنی بود که نامش در این دوره تا ابد می‌درخشد. برای هشتاد و دو سال، این زن جز تأثیرگذارترین افراد بر سیاست‌های انگلستان و فرانسه بود. الینور در طول زندگی‌اش با دو شاه ازدواج کرد و دو فرزند او بر تخت سلطنت انگلستان تکیه زدند. از نسل او افرادی برای سه قرن بر انگلستان حکمرانی کردند.

گفته می‌شود که الینور با یکی از عموهایش رابطه داشته است و حتی معشوقه همسرش را نیز به قتل رسانده است. حتی برخی نیز او را متهم به استفاده از نیروهای تاریکی و جادو می‌کنند. این زن در سال‌های بسیار دوری زندگی می‌کرده است و نمین تحقیق در مورد زندگی او را کمی سخت می‌کند‌؛ اما با این وجود می‌توان مدارکی معتبر از زندگی او را بیان کرد. طبق مدارک موجود، خانواده الینور او را به‌خوبی آموزش دادند.

ملکه در زمان تاج گذاری

او در خیاطی و کارهای خانه مهارت داشت، خوب می‌رقصید و صدای خوبی نیز داشت و حتی در سوارکاری و شکار نیز بسیار ماهر بود‌. گفته می‌شود که الینور در شطرنج نیز مهارت زیادی داشته است‌. وقتی‌که الینور نوزده سال داشت به کلیسا پیشنهاد داد که در نبردها به آن‌ها کمک کند. کلیسا نیز از این پیشنهاد خوشحال شد. او و سیصد تن از خدمه زنش در جنگ‌ها به مصدومان کمک می‌کردند. جالب است که بدانید تمامی زن‌های همراه او زره نظامی بر تن داشتند و با خود سلاح حمل می‌کردند اما در نبردها شرکت نمی‌کردند. قدرت او در این نبردها شخصیتی مقتدر از او ارائه می‌داد.

الینور بعدازاین نبردها از همسر اولش جدا شد و با هنری پادشاه فرانسه ازدواج کرد. این ازدواج بسیار موفق بود و الینور برای شاه هنری پنج فرزند پسر و سه دختر به دنیا آورد. دو تن از این پسران به نام‌های ریچارد و جان بعدها به پادشاهی انگلستان رسیدند. هنری پادشاهی زن‌باره بود و در همین زمان با زنی به نام رزاموند کلیفورد رابطه برقرار می‌کرد. رفتار هنری باعث شد که الینور او را ترک کند و به سرزمین مادری‌اش برگردد و در آنجا اعلان حکومت کند. پسرش نیز علیه پدر دست به شورش‌هایی می‌زد. قیام الینور و فرزندش با شکست مواجه شد و هنری همسرش را به علت خیانت به تاج‌و‌تخت به پانزده سال حبس محکوم کرد.

شاه هنری در سال ۱۱۸۹ میلادی از دنیا رفت و ریچارد شیردل بر تخت سلطنت نشست. به دستور او مادرش از زندان آزاد شد. از ریچارد به‌عنوان پادشاهی بزرگ در انگلستان یاد می‌شود اما او علاقه چندانی به سلطنت انگلستان نداشت و حتی انگلیسی صحبت نمی‌کرد. در طول سلطنت ده‌ساله او، ریچارد تنها شش ماه در انگلستان بود و عملاً مادرش امور کشور را در دست داشت. الینور به ریچارد علاقه فراوانی داشت و در طول سلطنت پسرش بی‌چون‌وچرا از او حمایت می‌کرد.

بدون نظر

ارسال یک نظر

سیزده + 9 =