آخرین امپراتور چین چه کسی بود؟

آخرین امپراتور چین چه کسی بود؟

845
0
اشتراک‌گذاری

 مردی به نام هنری پو یی، یکی از عجیب‌ترین زندگی‌ها را در قرن بیستم داشته است. او آخرین امپراتور چین از سلسله مان چو بود و در سال ۱۹۰۸ میلادی و درست زمانی که دو سال داشت تاج‌گذاری کرد. سه سال بعد ذر چین انقلابی رخ داد و سیستم پادشاهی از این کشور برچیده شد.

انقلابیون به او اجازه دادند که همچنان لقبش را داشته باشد و بتواند در کاخ پادشاهی زندگی کند. او کودکی ناتوان بود و تا مدت‌ها دایه‌ها و پیشخدمت‌ها از او مراقبت می‌کردند. حتی کودکانی بودند که اگر امپراتور مخلوع اشتباهی انجام می‌داد آن‌ها را جای او تنبیه می‌کردند. به گفته ادوارد بر مورخ و زندگی نامه‌‌نویس او، کاخش اولین زندان برای او بود.

در شانزده‌سالگی از میان چهار دختر برای همسری انتخاب شد تا بتواند ازدواج کند. در سال ۱۹۲۴ میلادی، از طرف انگلستان به او نام هنری داده شد. مدتی بعد جنگ جهانی آغاز شد و او مجبور شد از چین فرار کند تا گرفتار ژاپنی‌ها نشود. او پس از فرار خودش را امپراتور منطقه خود خوانده مانچوکو خواند اما بعد از پایان جنگ مجبور شد تا آن منطقه را تحویل چین دهد.

او در سال ۱۹۵۰ تلاش کرد تا به کره فرار کند اما توسط روس‌ها دستگیر شد و سپس توسط همان‌ها به دولت کمونیست چین تحویل داده شد. او مدتی را در زندان سپری کرد و سپس سوگند خورد تا به دولت چین وفادار بماند. او مدتی بعد مورد عفو قرار گرفت و سپس به‌عنوان باغبان مشغول به کار شد. وی در سال ۱۹۶۷ میلادی و در اثر ابتلا به بیماری سرطان درگذشت.

بدون نظر

ارسال یک نظر

13 − 1 =