چارلز رنی مکینتاش، معمار و مهندس بزرگ

چارلز رنی مکینتاش، معمار و مهندس بزرگ

266
0
اشتراک‌گذاری

 چارلز رنی مکینتاش، مهندس و معمار بزرگ اسکاتلندی، در ژوئن سال ۱۸۶۸ میلادی در شهر گلاسگو این کشور به دنیا آمد. او به خاطر طرح‌های زیبایش در دنیای معماری معروف شده است. مکینتاش در سال ۱۸۹۰ میلادی، برنده جایزه‌ای شد که به او اجازه می‌داد در رشته معماری تحصیل کند.

بین سال‌های ۱۸۹۹ الی ۱۹۱۳ میلادی، مکینتاش به‌عنوان معمار طرح‌هایی را ارائه کرد که با استقبال خوبی قرار گرفت. او به همراه همسر و دو دوستش، گروهی به نام چهار را تشکیل دادند. مکینتاش به‌شدت تحت تأثیر نقاشی‌ها و هنر آسیا بود و از آن‌ها در طرح‌هایش استفاده می‌کرد.

گروه چهار در آن زمان و به علت به وجود آوردن طرح‌های بسیار عجیب شهرتی چشمگیر پیداکرده بود. طرح‌های او در آلمان و استرالیا مورد استقبال قرار گرفت اما کمتر کسی در بریتانیا به طرح‌های او توجه می‌کرد. معروف‌ترین طرح او مدرسه هنرهای گلاسگو می‌باشد که حتی امروزه نیز از آن استفاده می‌شود.

او در سال ۱۹۰۳ میلادی، طرح کلیسای جامع شهر لیورپول را ایجاد کرد اما آن طرح رد شد. مکینتاش در سال ۱۹۲۳ میلادی به فرانسه مهاجرت کرد و مدتی را در آنجا گذراند. او در روزهای سرد ماه دسامبر سال ۱۹۲۸ میلادی در لندن درگذشت.

بدون نظر

ارسال یک نظر

هجده − هفده =