ارتش‌های باستانی: نیروهای مرگ‌آور چنگیز خان

ارتش‌های باستانی: نیروهای مرگ‌آور چنگیز خان

604
0
اشتراک‌گذاری

چگونه ارتشی صدهزارنفره با اسب و سلاح‌های سبکی مانند شمشیر و ‌نیزه به قدرتمندترین ارتش دنیا تبدیل شد و تقریباً هر سپاهی را که جلواش می‌ایستاد را شکست می‌داد؟

تقریباً تمامی دشمنان مغول چند برابر آن‌ها نیرو و تجهیزات داشتند‌. ارتش مغول‌ها از تکنیک‌ها و تاکتیک‌های بسیار هوشمندانه‌ای در مقابل دشمنان خود استفاده می‌کردند. آن‌ها ماهرانه آموزش‌دیده بودند و در روز نبرد یک‌بار در اول روز و یک‌بار نیز در آخر روز به دشمن حمله می‌کرد. مغول‌ها از اسب‌هایی کوچک‌تر نسبت به دشمنانشان استفاده می‌کردند که به آن‌ها قدرت مانور بیشتری می‌داد.

در نگاه اول چون دشمنان آن‌ها، مغول‌ها را کم و کوچک می‌دیدند، باورشان نمی‌شد که به‌راحتی از آن‌ها شکست بخورند. مغول‌ها از سنین کودکی آموزش جنگاوری می‌دیدند و به شکار می‌رفتند‌. همین آموزش‌ها تقریباً تمامی مغول‌ها را به مردان جنگی تبدیل کرده بود. نظم یکی از ارکان مهم در زندگی مغول‌ها بود که همین امر باعث شده بود آن‌ها به ارتشیان منظمی تبدیل شوند‌.

مغول‌ها سوارکارانی چیره‌دست بودند که برخی از روزها تا صد مایل نیز حرکت می‌کردند. همین سرعت زیاد آن‌ها در سوارکاری نیز برای آن‌ها نقطه قوت زیادی در مقابل دشمنانشان بود. چنگیز خان افرادی وفادار به خودش می‌خواست بنابراین دسته‌های نظامی کوچکی برای خودش درست می‌کرد تا هم از شورش آن‌ها جلوگیری کند و هم در مقابل دشمنانش قوی‌تر باشد.

بدون نظر

ارسال یک نظر

5 × 1 =