الیزابت بلک‌ول، نخستین پزشک زن آمریکا

الیزابت بلک‌ول، نخستین پزشک زن آمریکا

280
0
اشتراک‌گذاری

الیزابت بلک‌ول، متولد سال ۱۸۲۱ میلادی در آمریکا، اولین زنی بود که در این کشور و در رشته پزشکی فارغ‌التحصیل شد. از او به‌عنوان نخستین پزشک زن این کشور یاد می‌شود. از او به‌عنوان یک فعال حقوق زنان و اصلاح‌طلب نیز یاد می‌شود که بیشتر وقتش را صرف آموزش و درمان بیماران جامعه می‌کرد. او بنیان‌گذار چند دانشگاه پزشکی در انگلستان و آمریکا به شمار می‌رود.

الیزابت در سوم ماه فوریه و در خانواده پرجمعیت در بریستول انگلستان به دنیا آمد. او سومین فرزند از نه فرزند خانواده‌اش بود. تولد او مصادف بود بازمانی که زنان حق تحصیل در مراحل بالای آکادمیک را نداشتند. در زمان به پسران و دختران در خانه آموزش داده می‌شد. نه سال بعد شرایط زندگی در بریستول برای خانواده الیزابت بسیار نامساعد شد. آمار جرم و جنایت در این شهر بسیار افزایش یافت و پدر الیزابت تصمیم گرفت که با خانواده‌اش به آمریکا مهاجرت کند. کلاس یازده سال داشت که خانواده‌اش به آمریکا مهاجرت کردند‌‌. او در آمریکا زبان آلمانی و فرانسه را نیز فراگرفت و هنر و موسیقی را نیز در کنار سایر دروس در حد عالی آموزش دید.

وضعیت زندگی آن‌ها در آمریکا کمی نامساعد بود. پدر الیزابت شش سال بعد از مهاجرت به آمریکا براثر تب شدید از دنیا رفت و خانواده‌اش را مشکلات اقتصادی زیادی تنها گذاشت. مادر و دو خواهر الیزابت در آن زمان مدرسه‌ای را در آمریکا دایر کردند‌. در این مدرسه به دختران جوان فرانسه و آلمانی تدریس می‌شد. در همان دوران بود که الیزابت متوجه نژادپرستی زیاد در کشور آمریکا شد که او را بسیار آزار می‌داد. یکی از دوستانش به الیزابت که هوش بالایی داشت گفت که آزمون ورودی مدارش پزشکی بسیار سخت است و از او خواست که در آن آزمون‌ها شرکت کند. در آن زنان هیچ زنی در رشته پزشکی پذیرفته‌نشده بود.

در بیست‌وچهارسالگی بود که الیزابت پس از مشورت با برخی از نزدیکانش تصمیم گرفت که وارد دانشکده پزشکی شود. او در ابتدا تصمیم گرفت وارد دانشگاه فیلادلفیا شود اما دانشگاه او را نپذیرفت. الیزابت به‌صورت خصوصی آناتومی بدن انسان را نزد یکی از پزشکان معتمدش فراگرفت‌. او برای چند دانشگاه دیگر ازجمله دانشگاه نیویورک نامه نوشت ولی تمامی آن دانشگاه‌ها با درخواست او مخالفت کردند. در آخر دانشگاه جنوا او را به‌عنوان دانشجو پذیرفت.

همکلاسی‌های او را فردی بی‌نزاکت و بی‌هویت می‌دانستند و کسی به او توجهی نمی‌کرد. پس از سختی‌های فراوان، الیزابت در بیست‌وهشت‌سالگی از دانشگاه فارغ‌التحصیل شد و به‌عنوان نخستین زن پزشک آمریکا مدرک دانشگاهی‌اش را دریافت کرد. الیزابت سپس به اروپا رفت تا تحصیلاتش را ادامه دهد‌. پس از سال‌ها تحصیل و تحقیق و انجام کارهای خیریه فراوان، الیزابت در سال ۱۹۱۰ میلادی از دنیا رفت.

بدون نظر

ارسال یک نظر

دو × 4 =