اولین زبانی که بشر با آن صحبت کرد

اولین زبانی که بشر با آن صحبت کرد

994
2
اشتراک‌گذاری

امروزه نزدیک به شش هزار زبان بر روی کره زمین وجود دارد. برای هر چیزی یک ‌‌‌‌آغازی وجود دارد و زبان نیز از این قضیه مستثنا نیست. امروزه از تکنیک‌های مختلفی برای تجزیه‌وتحلیل گونه‌های زبانی و ریشه‌های آن وجود دارد. مورخان و کارشناسان این حوزه بر این باوراند که صد هزار سال طول می‌کشد تا یک‌زبان به تکامل خودش برسد.

صد هزار سال پیش ما را به دوران پارینه‌سنگی می‌برد. برخی پژوهشگران بر این باورند که انسان‌ها از حدود دو میلیون تا شش‌صد هزار سال پیش توانایی صحبت کردن را به دست آوردند. انسان‌ها بین صدوبیست تا صد و پنجاه هزار سال پیش از آفریقا مهاجرت کردند و اگر این مهاجرت را سرآغاز تمدن بشری بدانیم، این نتیجه حاصل می‌شود که همه زبان‌ها ریشه‌ای مشترک دارند. همین نظریه ثابت می‌کند که تمام انسان‌ها اجدادی مشترک دارند.

مورخان هیچ‌گونه شواهد یا مدارکی برای اثبات وجود زبانی قدیمی‌تر از آن دوران را ندارند. در سال ۱۹۹۴ میلادی، یک زبان‌شناس بزرگ به نام مریت رولن از دانشگاه استنفورد برای بسیار از کلمات در زبان‌های مختلف ریشه‌های یکسان یافت و ثابت کرد که اجداد و زبان مردم دنیا یکی است. اما هنوز هم بسیاری از مورخان درباره اولین زبان دنیا با احتیاط و شک و تردید صحبت می‌کنند.

2 نظر

  1. با سلام. پس از جستجوی بسیار فردی به نام «مریت رولن» نیافتم. لطفا چک کنید نام این فرد درست باشد.

ارسال یک نظر

پنج × چهار =