مقام حضرت سلمان (ع)

مقام حضرت سلمان (ع)

536
1
اشتراک‌گذاری

تصویری که در بالا مشاهده می‌کنید مقام حضرت سلمان فارسی در کوه‌های زیتون و در شهر اورشلیم می‌باشد. سلمان نماد واقعی جوینده نور و از نزدیکان و معتمدان پیامبر بزرگ اسلام می‌باشد. حضرت سلمان در خانواده‌ای بسیار ثروتمند و مورداحترام در شهر اصفهان ایران به دنیا آمد. گفته می‌شود که او در ابتدا یک آتش‌پرست بوده است.

روزی پدر سلمان او را به روستایی می‌فرستد تا کاری را انجام دهد. در راه بازگشت، سلمان از کنار کلیسایی گذشت و صدای نیایش و دعا خواندن آن‌ها را شنید. سلمان با خودش گفت که احتمالاً این دین از دین من بهتر است. حضرت سلمان از راهبان آن کلیسا از ریشه‌های دینشان پرسید و آن‌ها نیز مکانی را در سوریه به آن‌ها معرفی کردند‌. او در بازگشت داستان خودش را برای پدرش تعریف کرد و او به‌شدت از این قضیه ناراحت شد و سلمان را در خانه‌اش زندانی کرد.

سلمان توانست از خانه‌شان فرار کند و با کاروانی راهی سرزمین سوریه شد. سلمان در معابد مختلف به عبادت پرداخت. درجایی و از مردی عرب شنید که پیامبر جدیدی ظهور کرده و آیینی جدید آورده است. این پیامبر هدیه را قبول می‌کند و صدقه را نمی‌گیرد. آن مرد اشاره کرد که در پشت این پیامبر علامت پیامبران نیز وجود دارد. سلمان به گروهی از یهودیان پول داد تا او را به‌جایی که پیامبر جدید هست ببرند ولی آن‌ها به او خیانت کرده و او را به یک یهودی فروختند. ارباب او سلمان را به یثرب برد، جایی که پیامبر جدید قرار بود به آنجا بیاید. سلمان در آنجا مشغول به کار شد و به پرورش درختان خرما پرداخت.

روزی سلمان بر بالای تپه‌ای بود که دید مردی با اربابش درباره گروهی مهاجر به مدینه صحبت می‌کند. سلمان از این خبر بسیار خوشحال شد ولی اربابش او را تنبیه کرد و گفت که به کارش برسد. غروب همان روز سلمان با مقدار زیادی خرما به سمت پیامبر رفت و آن‌ها را به‌عنوان صدقه به او داد‌. پیامبر خرما را گرفت و به اطرافیانش داد ولی خودش از آن‌ها نخورد. سپس سلمان مقداری خرما را به پیامبر به‌عنوان هدیه داد و هر حضرت از آن خرماها خورد. سلمان نشان پیامبری را نیز بر پشت پیامبر خدا دید و پس از بوسیدن وجود مبارک پیامبر به اسلام روی آورد.

یک نظر

  1. آتش پرست یا زرتشتی ؟
    هر کقت ما مسلمانان نان را پرستش کردیم ایرانیان باستان هم آتش پرست بودن

ارسال یک نظر

6 − 4 =