اولین ملکه انگلستان چه کسی بود؟

اولین ملکه انگلستان چه کسی بود؟

778
0
اشتراک‌گذاری

ماری تئودور، نخستین ملکه انگلستان، از سال ۱۵۵۳ میلادی تا سال ۱۵۵۸ میلادی و زمان مرگش به‌عنوان ملکه بر کشور انگلستان حکمرانی می‌کرد. ماری در هجدهم ماه فوریه سال ۱۵۱۶ میلادی و در شهر گرینویچ‌ انگلستان به دنیا آمد. مادر او کاترین آراگون و پدرش شاه هنری بود.

او در سال ۱۵۵۳ میلادی به‌عنوان نخستین ملکه انگلستان و ایرلند تاج‌گذاری کرد. او یک کاتولیک معتقد بود و برای بازگردانی این دین به انگلستان بیش از سیصد نفر را اعدام کرد. در تاریخ از او به‌عنوان ماری خون‌خوار یاد می‌شود. ماری در سال ۱۵۵۸ میلادی و در کلیسای سن جیمز لندن از دنیا رفت. او تنها فرزند پدر و مادرش بود و از همان ابتدا به‌شدت تحت آموزش‌های سنگین قرار گرفت. او ‌توسط معلمان خصوصی ادبیات انگلیسی و آیین کاتولیک را فراگرفت‌.

پدر ماری تمام تلاشش را کرد تا نظر پارلمان برای ملکه شدن دخترش مساعد گردد. شاه هنری با سه زن ازدواج کرد و همسر سوم او یک پسر به نام ادوارد برای او به دنیا آورد اما ماری به علت نفوذ در کلیسای کاتولیک توانسته بود روز‌به‌روز بر قدرتش بی افزاید. داستان سلطنت ادوارد با مرگ او‌ در پانزده‌سالگی به پایان رسید. ماری، بانو جین گری، برادرزاده پدرش که به‌صورت مخفی قرار بود ملکه شود را از میان برد.

ماری در سی‌وهفت‌سالگی ازدواج کرد تا سلطنتش بعد از دوام یابد. او با فیلیپ دوم شاه اسپانیا ازدواج کرد. ازدواج ماری با فیلیپ برایش فاید‌ه‌ای نداشت و باعث شد تا انگلستان درگیر نبردهایی با فرانسه شود. او تا آخر عمرش فرزندی به دنیا نیاورد چ در اثر ابتلا به سرطان از دنیا رفت.

بدون نظر

ارسال یک نظر

2 × دو =