نخستین زنی که به فضا رفت که بود؟

نخستین زنی که به فضا رفت که بود؟

606
0
اشتراک‌گذاری

ولنتینا ترشکوا اولین زنی بود که به فضا سفر کرد. در سال ۱۹۶۳ میلادی، او سه روز را در فضا گذراند و در این مدت چهل‌وهشت بار به دور مدار زمین چرخید. او تنها همین یک‌بار را به فضا سفر کرد و بعدازآن برای تبلیغ علوم و مهندسی شوروی، به مناطق مختلف جهان سفر می‌کرد.

او در ششم ماه مارس سال ۱۹۳۷ میلادی، در شهری کوچک که در فاصله ۲۷۰ کیلومتری شهر مسکو قرار داشت دیده به جهان گشود. پدر او در جنگ جهانی اول کشته‌شده بود. او از شانزده‌سالگی و در مزرعه خانوادگی‌شان کار می‌کرد. او سپس وارد حزب کمونیست و شاخه جوانان او شد و بلافاصله به یکی از اعضای قدرتمند این حزب تبدیل شد. او در همان سنین به چتربازی علاقه فراوانی داشت و حتی عضو باشگاه چتربازان مسکو‌ نیز شده بود.

بعدازاینکه یوری گاگارین به‌عنوان اولین مرد به فضا رفت او نیز وارد برنامه فضایی شوروی شد. او تجربه خلبانی نداشت اما به خاطر ۱۶۰ پرش موفق با چتر نجات در این برنامه قبول شد. او هجده ماه را به همراه چهار زن دیگر به‌شدت تحت آموزش‌های سخت و طاقت‌فرسا قرار گرفت. از این گروه پنج‌نفره تنها او به فضا رفت. داستان او‌ کمی غم‌انگیز بود و موقع فرود فضاپیمای او دوار سانحه شد و صورت او‌ کمی زخمی شد‌.

پس از بازگشت از فضا، او به‌عنوان قهرمان ملی شوروی شناخته شد و به دریافت مدال طلای شوروی مفتخر شد. او در سال ۱۹۸۲ میلادی با یک جراح روس ازدواج کرد. یکی از معروف‌ترین جملات او این است که زمانی که در فضا هستید متوجه می‌شوید که زمین چقدر کوچک و شکننده است‌.

بدون نظر

ارسال یک نظر

پانزده − یک =