جان ویلکینز، اولین نظریه‌پرداز سفر به فضا

جان ویلکینز، اولین نظریه‌پرداز سفر به فضا

546
0
اشتراک‌گذاری

نظریه‌پرداز و فیلسوف بزرگ انگلیسی، جان ویلکینز، متولد سال ۱۶۱۴ میلادی، کسی که با خواهر کوچک‌تر سیاستمدار بزرگ انگلیسی جان کرومول ازدواج‌کرده بود، یکی از بزرگ‌ترین ایده پردازان زمان خودش به شمار می‌رود. او بنیان‌گذار جامعه سلطنتی بریتانیا نیز می‌باشد.

او در دو کتاب عنوان می‌کند که انسان‌ها روزی با ماشین پرنده به کره ماه خواهند رفت. او مانند بسیاری از معاصرانشان بر این باور بود که سایر سیارات نیز قابل زندگی هستند. او حتی به وجود موجوداتی به‌جز انسان‌ها باور داشت و می‌گفت که روزی انسان‌ها با آن‌ها حتی تجارت خواهند کرد. وی باور داشت که اگر انسان تنها بیست کیلومتر از سطح زمین دور شود، می‌تواند وارد فضا شود. او‌‌ حتی گفته بود که اگر انسان‌ها از جو خارج شوند، با مشکل کمبود اکسیژن رو‌به‌رو نخواهند بود زیرا فرشتگان برای آن‌ها هوا به وجود می‌آورند.

او در سال ۱۶۵۰ به همراه یکی از دوستانش تعدادی ماشین پرنده ساخت‌. اما بعدها و با پیشرفت علم متوجه شد که سفر به فضا آن‌قدرها هم که فکرش را می‌کرد آسان نبود. کمی بعد او بسیار فقیر شد اما توانست به‌واسطه نفوذ برادر همسرش در سیاست به ثروت هنگفتی برسد.

جان کرومول اولین رئیس‌جمهور بریتانیا بود. کسی که خودش را رئیس‌جمهور انگلستان خواند و سلطنت را در این کشور منسوخ کرد. وی یک دیکتاتور به‌تمام‌معنا بود که بسیاری از مخالفان خودش را گردن زد. جمهوری انگلستان پس از مرگ او دوباره به سلطنت تبدیل شد. حکومت وی نیز با نظام‌های جمهوری این دوره بسیار متفاوت بود.

بدون نظر

ارسال یک نظر

پنج × سه =