اینکاها: تمدن بزرگ و زیبا در آمریکا

اینکاها: تمدن بزرگ و زیبا در آمریکا

863
3
اشتراک‌گذاری

اینکاها برای اولین بار در قرن دوازدهم میلادی و در منطقه آندس ظاهر شدند. آن‌ها توانستند به‌واسطه قدرت زیاد امپراتورهایشان، قلمرو پادشاهی بسیار وسیعی را بسازند. امپراتوری بزرگ اینکاها تاوانتینسویو نام داشت و قلمرو آن‌ها از شمال کشور اکوادور شروع و به جنوب شیلی می‌رسید و بیش از دوازده میلیون نفر را از صد قبیله مختلف شامل می‌شد.

زبان مشترک، قدرت کشاورزی و همچنین یک دین واحد باعث شد تا اینکاها به‌سرعت به تمدنی بزرگ برسند. اما این تمدن زیاد ادامه‌دار نبود. اسپانیا در سال ۱۵۷۲ میلادی و با قدرت نظامی نوین توانست آخرین شاه اینکایی را سرنگون کند. طبق باورها و افسانه‌های اینکایی، مردم اینکا توسط خدای خورشید به وجود آمدند.

مایتا کاپاک، امپراتور بزرگ اینکایی، با قدرت زیادش قلمرو اینکاها را به بالاترین حد خودش رساند. ویراکوها، هشتمین فرمانروای اینکایی، یکی از وحشی‌ترین شاهان آن دوران بود. او توانست بعد از مدتی صلح پایدار را در تمامی سرزمین‌های تحت کنترلش گسترش دهد‌. پایتخت اینکاها یکی از باشکوه‌ترین شهرهای دوران باستان بود.

در اوج شکوه و عظمت این شهر، میلیون‌ها نفر از قبایل مختلف اینکایی در آن زندگی می‌کردند‌. خدایان اینکاها خدای باران به نام آپولاپو، ویراکوچا، خدای خالق بود. اینکاها معابد بسیار باشکوه و عظیمی را در قلمرو خودشان می‌ساختند. اینکاها برای شاهان بزرگ و فوت‌شده خود نیز آرامگاه‌های بزرگی می‌ساختند.

اسپانیایی‌ها علاوه بر یورش نظامی، بیماری‌های فراوانی را با خودشان به این منطقه آوردند که باعث مرگ تعداد زیادی از مردم اینکا شد. اینکاها مردی بسیار ثروتمند بودند و جواهرات زیادی را نگه می‌داشتند. اسپانیایی‌ها شاهزاده جوانی را در آنجا منصوب کردند تا صلحی پایدار را ایجاد کنند. اینکاها داستان‌ها و افسانه‌های خود را نسل به نسل به یکدیگر انتقال دادند تا فرهنگ و تمدن خود را حفظ کنند. امروزه بناها و آثار زیادی از این قوم بزرگ برجای‌مانده است.

3 نظر

  1. خیلی ممنونم بابت انتشار این مقاله بسیار مفید و کاربردی موفق باشید
    به امید موفقیتهای روز افزون.

  2. با سلام و درود فراوان خدمت دست اندرکاران وبسایت پیشاپیش سال نو رو تبریک میگم و متشکرم بابت به اشتراک گذاری محتوای مفیدتون

ارسال یک نظر

19 + پنج =