چرا جزیره کره به دو نیم تقسیم شد؟

چرا جزیره کره به دو نیم تقسیم شد؟

1012
0
اشتراک‌گذاری

کشور کره تا سال ۱۹۱۰ میلادی یک امپراتوری بود. مدتی بعد ژاپن به کره حمله کرد و آنجا به تصرف ژاپنی‌ها درآمد. کره تا سال ۱۹۴۵ میلادی، تحت اداره امپراتوری ژاپن بود.

پس از مدتی آمریکا و شوروی به توافقی رسیدند که شمال کره برای شوروی و جنوب آن برای آمریکا باشد. علت این کار نیز رسیدگی به نیروهای ژاپنی در خاک کره بود. سازمان ملل متحد بنا داشت تا در خاک کره یک انتخابات همگانی برگزار کند ولی تقسیم کره به دو قسمت جز برنامه‌های شوروی و آمریکا در جنگ جهانی بود.

در سال ۱۹۴۸ میلادی، انتخاباتی در جنوب کره برگزار شد و کره جنوبی شکل گرفت. قسمت شمالی نیز چون تحت فرمانروایی شوروی کمونیست بود تبدیل به یک کشور کمونیست شد. هر دو سمت کره می‌خواستند بر کل کشور حکومت کنند بنابراین کره شمالی در سال ۱۹۵۰ میلادی به کره جنوبی حمله کرد. سازمان ملل نسبت به این حمله هشدار داد ولی کره شمالی به آن توجهی نکرد. بلافاصله آمریکا و چهارده کشور دیگر نیروهای نظامی خود را وارد خاک کره جنوبی کردند.

ترومن، رئیس‌جمهور آمریکا تصمیم داشت به شمال کره حمله کند تا کشور متحد کره را تشکیل دهد. چین اما سمت کره شمالی را گرفت. چین در همان زمان حملات گسترده‌ای را علیه نیروهای سازمان ملل در خاک کره شمالی انجام داد. بعدازاین حملات رابطه چین و آمریکا تیره شد و دو کره همچنان جدا از هم هستند‌.

بدون نظر

ارسال یک نظر

شانزده − 14 =