مردی که سعی کرد ملکه ویکتوریا را بکشد

مردی که سعی کرد ملکه ویکتوریا را بکشد

578
0
اشتراک‌گذاری

در تاریخ دهم ماه ژوئن سال ۱۸۴۰ میلادی، یک شهروند لندنی به نام ادوارد آکسفورد، سعی کرد تا به ملکه ویکتوریا شلیک کند. ملکه در آن دوران باردار بود و به همراه همسرش و در کالسکه‌ای روباز در حال بازدید از قسمتی از شهر لندن بود. نام جان فریمن برای مردم بریتانیا بسیار آشناست و همه او را می‌شناسند. او اصالت استرالیایی و از اهالی شهر ملبورن بود‌‌. در استرالیا او شهروندی بسیار محترم بود که با زنی بیوه که دو بچه داشت ازدواج‌کرده بود.

زمانی که او از انگلستان به استرالیا برگشت، کسی نام واقعی او را نمی‌دانست. بیست سال قبل از بازگشت به استرالیا، او سعی کرده بود که ملکه ویکتوریا را ترور کند. جان فریمن که نام واقعی او ادوارد آکسفورد می‌باشد، در کودکی علاقه فراوانی به تفنگ داشت. او برای اولین بار در سال ۱۸۴۰ میلادی متوجه شد که می‌تواند ملکه را بکشد.

ملکه بیشتر اوقات با شاهزاده آلبرت بود و کالسکه‌ای روباز آن‌ها را به مکان‌های مختلف می‌برد. زمانی که نقشه ترور به ذهن آکسفورد رسید، او متوجه شد که ملکه اولین فرزندش را چهارماهه حامله است. پس با کشتن ملکه، وارث تاج‌و‌تخت او نیز از میان می‌رفت. آکسفورد یک نویسنده ساده بود که مدتی قبل شغلش را از دست داد و بیشتر اوقاتش را در کلوپ‌های تیراندازی سپری می‌کرد. یک هفته قبل از ترور، آکسفورد به مغازه یکی از دوستان دوران مدرسه‌اش رفت و از کمک خواست تا سلاح و گلوله تهیه کند.

در تاریخ دهم ماه ژوئن و نزدیک به ساعت چهار، او خودش را در محل آمدن ملکه قرار داد. او مدتی را به انتظار نشست و کم‌کم صدای کالسکه حامل ملکه را شنید. ملکه بدون محافظ بود. آکسفورد فوراً وارد عمل شد و با هر دو تفنگش به سمت ملکه شلیک کرد؛ اما نمی‌دانست که ملکه مرده است یا خیر. کالسکه حامل ملکه به‌سرعت از آن منطقه دور شدند. مأموران پلیس بلافاصله او را دستگیر کردند. آکسفورد هیچ مقاومتی از خودش نشان نداد. او به اتهام خیانت به ملکه بازداشت.

در غروب همان روز، آکسفورد متوجه شد که ملکه از ترور جان سالم به در برده است. پلیس در بازجویی‌هایی متوجه شد که او عضو گروهی به نام انگلستان جوان است مه تشکیلاتی زیرزمینی دارند. تمام اعضای این گروه مسلح بوده و چاقو نیز به همراه داشتند. پلیس حدود یک ماه به تحقیق پرداخت، اما نتوانست گلوله‌ای را بیابد. در اوج حماقت مشخص شد که در تفنگ آکسفورد تنها باروت وجود داشته و اصلاً گلوله‌ای نبوده که به سمت ملکه شلیک شود. بعدها معلوم شد که آکسفورد فردی با مشکلات روانی و معتاد به نوشیدن الکل است. او به بیست سال زندان محکوم شد و این مدت را در زندان لندن سپری کرد. او بیشتر وقتش را در زندان به نقاشی کردن، کتاب خواندن و نواختن ویلن سپری می‌کرد. او در سال ۱۸۶۷ میلادی به استرالیا تبعید شد و به وی دستور داده شد که هیچ‌گاه به انگلستان برنگردد. او با بیوه‌ای ازدواج کرد و در روزنامه‌ای محلی‌ مقاله می‌نوشت. همسر او نمی‌دانست که شوهرش روزی یک تروریست بوده است.

بدون نظر

ارسال یک نظر

1 × 1 =