رئیس‌جمهوری که مخترع بود

رئیس‌جمهوری که مخترع بود

745
2
اشتراک‌گذاری

خیلی از مردم بنجامین فرانکلین را به‌عنوان پدر ایالات‌متحده آمریکا می‌دانند.  اما باید بدانید که او یک نقاش، رئیس اداره پست، دیپلمات، نویسنده، دانشمند، شناگر و همچنین یک مخترع بزرگ بوده است. او آغازگر انقلاب آمریکا، بنیان‌گذار صنعت پست در این کشور و همچنین بنیان‌گذار کتابخانه‌های عمومی در ایالات‌متحده آمریکا است. او عادت داشت وسایلی را برای راحتی خودش اختراع کند. وسایلی که ما امروزه از آن‌ها استفاده‌های بی‌شماری می‌کنیم. در مقاله‌ی امروز شگفتی‌های تاریخ شمارا با برخی از اختراعات این رئیس‌جمهور آشنا می‌کنیم.

عینک دو عدسی: چشمان بنجامین فرانکلین هم نزدیک‌بین بود و هم دوربین. او برای اینکه از دو عینک استفاده نکند، عینکی را با دو عدسی برای خودش ساخت. از این عینک امروزه استفاده فراوانی می‌شود.

برق‌گیر: این وسیله در بالای خانه‌ها نصب می‌شد و از آن‌ها در برابر رعد محافظت می‌کرد.

برق: فرانکلین الکتریسیته را اختراع نکرد، اما وسایلی زیادی را با آن ساخت. آرمیچر، باتری، چگال ساز و خیلی دیگر از وسایل برقی از اختراعات فرانکلین هستند.

بال‌های شنا: فرانکلین تنها زمانی که یازده سال داشت این وسیله را اختراع کرد تا بهتر بتواند شنا کند.

کاتتر منعطف: وسیله‌ای که به بیماران کمک می‌کند تا مواد درون بدن به بیرون تخلیه شود.

کیلومتر شمار: این وسیله مدت‌ها قبل از فرانکلین نیز اختراع‌شده بود؛ اما او توانست کیلومتر شمار خودش را به وسایل نقلیه آن دوران مانند گاری، متصل کند.

بازوی بلند: فرانکلین به کتاب بسیار علاقه داشت و کتابخانه‌ای بزرگ برای خودش داشت که در کتابخانه‌ای با طبقات مرتفع نگه‌داری می‌شد. دسترسی به کتاب‌های طبقات بالا، کمی برای فرانکلین سخت بود، بنابراین او بازویی را اختراع کرد تا بتواند به آن کتاب‌ها دسترسی داشته باشد.

اجاق‌گاز: فرانکلین اجاقی را ساخت که بسیار بهتر از شومینه‌های آن دوران بود و به‌راحتی از آن در کابین‌ها و کالسکه‌ها استفاده می‌شد. از این اجاق، امروزه به‌وفور استفاده می‌شود.

2 نظر

ارسال یک نظر

1 × 4 =