جنگ جهانی اول: قتل فرانز فردیناند

جنگ جهانی اول: قتل فرانز فردیناند

510
0
اشتراک‌گذاری

فرانز فردیناند، پنجاه‌ویک‌ساله، وراث تاج‌وتخت مجارستان و اتریش بود. او با زنی به اسم سوفی ازدواج کرد و سه فرزند داشت. او بسیار نامحبوب بود و مردمش علاقه چندانی به او نداشتند.

در سال ۱۹۱۴ میلادی، کشور بوسنی و هرزگوین، توسط امپراتوری اتریش اداره می‌شد. اتریش در سال ۱۹۰۸ میلادی به بوسنی یورش برد و آنجا را تصرف کرد. تصرف این کشور، نارضایتی زیادی را در بین مردم بوسنی ایجاد کرده بود. فرانز فردیناند، تصمیم گرفت سفری را به پایتخت بوسنی داشته باشد و شرایط استقرار نیروهای اتریشی را در آنجا بسنجد.

برنامه ترور فرانز فردیناند، در تاریخ بیست و هشتم ماه ژوئن سال ۱۹۱۴ میلادی، چیده شد. فرانز فردیناند و همرسش قصد داشتند ابتدا در مرکز شهر ناهار را صرف کنند و سپس به بازدید قوای نظامی مستقر در بوسنی بروند. گروهی صرب به نام دستان سیاه، تصمیم گرفتند که فرانز فردیناند را ترور کنند و بازدید امپراتور فرصتی طلایی را در اختیار آن‌ها قرار می‌داد. هفت مرد آمورش دیده، تصمیم داشتند با بمب خودروی حامل فرانز فردیناند را منفجر کنند.

دو مرد اول نتوانستند خودروی فرانز فردیناند را منجر کنند؛ زیرا هم خیابان شلوغ بود و هم اتومبیل امپراتور به‌سرعت حرکت می‌کرد. مردم سوم که کابرینویچ نام داشت، توانست نارنجکی را به سمت فرانز فردیناند پرتاب کند. انفجاری کوچکی رخ داد ولی تنها چند فرد زخمی شدند و به همسر امپراتور، آسیبی نرسید. بعد از ناهار امپراتور تصمیم گرفت که به ملاقات مصدومان حادثه صبح برود.

خودروی حامل امپراتور خیابان را اشتباهی می‌رود و فرصتی مناسب نصیب تروریست‌ها می‌شود. یک تروریست گلوله‌ای را به سمت همسر فرانز فردیناند که باردار بوده شلیک می‌کند. سوفی و بچه درون شکمش درجا می‌میرند و راننده امپراتور نیز با شلیک گلوله جان خود را از دست می‌دهد. قاتل همسر امپراتور دستگیر می‌شود ولی چون سنش زیر بیست سال بود، تنها به بیست سال زندان محکوم می‌شود.

بدون نظر

ارسال یک نظر

13 − 11 =