مافیا چگونه به وجود آمد؟

مافیا چگونه به وجود آمد؟

785
0
اشتراک‌گذاری

مافیا، شبکه‌ای گسترده از گروه‌های جنایتکار است که در آمریکا و ایتالیا وجود دارند. ریشه‌های این گروه به جزیره سیسیلی در ایتالیا برمی‌گردد، جزیره‌ای که برای قرن‌ها توسط بیگانگان اداره می‌شد. سیسیلی‌ها سعی داشتند با تشکیل این نوع از گروه‌ها از خودشان محافظت کنند و بتوانند به تجارت خود رونق بیشتری بدهند. در سیسیل، در ابتدا به رهبران این گروه‌ها مافیوس می‌گفتند و در آن‌ها خبری از جرم و جنایت نبود. با شروع قرن نوزدهم میلادی، این گروه‌ها، ارتش‌های کوچکی را برای خود تشکیل دادند و پول و برخی کالاها را به بیرون جزیره سیسیلی می‌بردند. مافیای آمریکا در سال ۱۹۲۰ میلادی به قدرت رسید و مافیای ایتالیا، کاملاً متفاوت است ولی رسوم آن‌ها مانند امرتا یا وفاداری را اجرا می‌کنند.

جزیره سیسیلی در ایتالیا که بین شمال آفریقا و جزایر مرکزی ایتالیا قرار دارد، برای قرن‌ها توسط بیگانگانی مانند اعراب، فرانسوی‌ها و رمی‌ها کنترل می‌شد. جزیره سیسیلی نزدیک به ده هزار کیلومترمربع وسعت  دارد. مافیا ریشه‌هایی عربی و ایتالیایی دارد و به معنی محافظت از خانواده و دوستان است. با آغاز سال ۱۸۶۱ میلادی، سیسیلی به کنترل دولت مرکزی ایتالیا درآمد. اما به علت جرم و جنایت زیاد، این بخش هیچ‌گاه توسط ایتالیا حمایت نشد. در سال ۱۸۷۰ میلادی، مقامات شهر روم از گروه‌های مافیا در ایتالیا خواستند تا به آن‌ها کمک کند و در عوض آن‌ها نیز مافیا را به‌عنوان یک نهاد رسمی و قانونی بپذیرند. دولت ایتالیا باور داشت که این تفاهم‌نامه برای مدت محدودی خواهد بود و آن‌ها می‌توانستند با این کار جزیره سیسیلی را تصاحب کنند. اما کارها آن‌جور که دولت ایتالیا می‌خواست، پیش نرفت. مافیا از این توافق نهایت استفاده را برد و بر قدرت سیاسی و اقتصادی خودش افزود. در آن زمان، حتی کلیسای کاتولیک نیز از مافیا حمایت کرد.

در سال ۱۹۲۰ میلادی، موسولینی در ایتالیا به قدرت رسید. او باور داشت که مافیا برای او و فاشیست‌ها بسیار مضر و خطرناک است. موسولینی، گروه‌های مافیا را به‌شدت سرکوب کرد ولی آن‌ها در سال ۱۹۵۰ میلادی، به قدرت بازگشتند. در سال ۱۹۷۰ میلادی، مافیای در جزیره سیسیلی، تمام قدرت را در اختیار گرفت و به بزرگ‌ترین گروه خلافکاری جهان تبدل شد. با آغاز قرن بیست و یکم میلادی، از قدرت مافیا چه در ایتالیا و چه در آمریکا کم شد اما آن‌ها همچنان و در هر دو کشور، مشغول قاچاق و سایر جنایات هستند.

بدون نظر

ارسال یک نظر

پانزده + 12 =