اولین زنی که خودش را نامزد انتخابات ریاست جمهوری کرد

اولین زنی که خودش را نامزد انتخابات ریاست جمهوری کرد

447
0
اشتراک‌گذاری

سال گذشته و با شروع انتخابات ایلات متحده آمریکا، بار دیگر نام هیلاری کلینتون بر زبان‌ها افتاد. اما اولین زنی که خودش را در آمریکا نامزد انتخابات ریاست جمهوری کرد، فردی به نام ویکتوریا کلافلین بود. او یک قرن قبل از اینکه زنان حق رأی پیدا کنند، خودش را در سال ۱۸۷۲ میلادی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کرد.

ویکتوریا کلافلین در تاریخ بیست و سوم ماه سپتامبر سال ۱۸۳۸ میلادی، در ایالت اوهایو آمریکا به دنیا آمد. او در سن چهارده‌سالگی با مردی به نام کانینگ وودهال ازدواج کرد. او طرفدار آزادی مطلق بود و در این رابطه سفرهایی را به نقاط مختلف آمریکا انجام داد. او سپس به شهر نیویورک آمریکا رفت و در آنجا وارد برخی از فعالیت‌های سیاسی شد. در همان زمان، خواهران او، روزنامه‌ای را منتشر کردند که در آن از آزادی زنان و حقوق برابر زن و مرد سخن می‌گفت. آن‌ها اولین مقاله‌ای انگلیسی و ترجمه‌شده کارل مارکس را منتشر کردند.

او در سال ۱۸۷۲ میلادی، خودش را نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کرد. درست زمانی که هنوز حتی زنان حق رأی دادن را نداشتند. نامردی او، موجی از مخالفت افراد محافظه‌کار را برانگیخت. در همان دوران او از همسر اولش جدا شد و با فرد دیگری ازدواج کرد. مدتی بعد نیز، همسر اول او به جرم زنا بازداشت شد. او در انتخابات حتی یک رأی نیز نیاورد. پس از شکست در انتخابات، او و خواهرانش با مشکلات زیاد اقتصادی دست‌وپنجه نرم می‌کردند. آن‌ها به انگلستان مهاجرت کردند و او در آنجا مقالاتی را درباره آزادی جنسی منتشر ساخت. در همان دوران او برای بار سوم و با یک بانکدار انگلیسی به نام جان مارتین ازدواج کرد.

ویکتوریا کلافلین در سال ۱۹۲۸ میلادی و در کشور انگلستان از دنیا رفت. هفت سال قبل از مرگ او، زنان توانسته بودند حق رأی به دست آورند. او هیچ‌گاه نتوانست رأی دهد و هیچ‌گاه نیز کمپین انتخاباتی او رأی نیاورد ولی نام او به‌عنوان اولین زن نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مطرح کرد.

بدون نظر

ارسال یک نظر

1 × 2 =