حقایقی در مورد ویلیام والاس “شجاع دل”

حقایقی در مورد ویلیام والاس “شجاع دل”

3681
2
اشتراک‌گذاری

ویلیام والاس، یکی از بزرگ‌ترین رهبران کشور اسکاتلند است که هدایت مردم اسکاتلند را در طول جنگ‌های استقلال بر عهده داشت. او توانست اسکاتلندی‌ها را درنبرد استیرلینگ به پیروزی برساند.

گفته می‌شود او در سال ۱۲۷۰ میلادی و در منطقه رنفروشایر و در کشور اسکاتلند به دنیا آمد. او پسر یک زمین‌دار بزرگ اسکاتلندی به نام آلن والاس بود. مورخان او را فردی قدبلند و قوی توصیف می‌کنند. وقتی‌که والاس جوان بود، اسکاتلند توسط پادشاه الکساندر سوم اداره می‌شد. با مرگ این شاه، صلحی که در اسکاتلند بود از بین رفت.

مجسمه ویلیام والاس

شاه ادوارد اول از انگلستان از این فرصت استفاده کرد و درنبرد دونبار توانست بر اسکاتلند نیز فرمانروایی کند. پدر ویلیام نیز، در این دوره و توسط قوای انگلیس کشته شد. در سال۱۲۹۷ میلادی ویلیام والاس به همراه سی مرد، به قلعه لانارگ حمله برد و فرمانده آنجا را کشت.

مورخان باور دارند که این کار انتقام همسر ویلیام که ماریون نام  داشت بوده است. ماریون توسط سربازان بریتانیا به قتل رسید. این شروع قیام‌های اسکاتلندی‌ها علیه انگلیس بود. ویلیام، به همراه چند مالک زمین، قیام گسترده‌ای را علیه انگلیسی‌ها آغاز کرد.

ویلیام در سال ۱۲۹۷ میلادی با عنوان محافظ اسکاتلند و رهبر ارتش آن انتخاب شد. در سال ۱۲۹۸ میلادی، شاه ادوارد حملات گسترده‌ای را به اسکاتلند انجام داد و درنبرد فالکریک توانست نیروهای والاس را شکست دهد.

شاه، برای دستگیری و کشتن والاس مبلغ بسیار زیادی را در نظر گرفته بود. ویلیام، توسط یکی از یارانش به نام جان منتیس که یک شوالیه اسکاتلندی بود به ادوارد فروخته شد. ویلیام والاس را به لندن بردند و در تاریخ ۲۳ ماه اوت سال ۱۳۰۵ میلادی سر بریدند. بدن او را از برج لندن آویزان کردند تا درس عبرتی برای سایرین شود. امروزه از او به‌عنوان قهرمان ملی اسکاتلند یاد می‌شود.

2 نظر

ارسال یک نظر

سه × 2 =