ده حقیقت در مورد جنگ‌های داخلی اسپانیا

ده حقیقت در مورد جنگ‌های داخلی اسپانیا

1095
0
اشتراک‌گذاری

جنگ‌های دخلی اسپانیا از سال ۱۹۳۶ میلادی آغاز و در سال ۱۹۳۹ میلادی به اتمام رسید. در اسپانیا، به این سلسله از نبردها، گوئرا گفته می‌شود. در این نبرد دو جناح با یکدیگر مبارزه می‌کردند. دسته اول ملی‌گراهایی به نام فالانگیست که رهبری آن‌ها را ژنرال فرانسیسکو فرانکو بر عهده داشت. در دسته دوم هم جمهوری خواهان قرار داشتند که به‌شدت پایبند اصول دموکراتیک بودند.

بیشتر مورخان این جنگ را نبردی بین فاشیست و دموکراسی می‌دانند. برخی دیگر نیز این نبرد را بین چپ‌گراها و راست‌گراهای اسپانیا می‌دانند. در این نبرد، ملی‌گراها پیروز میدان بودند و ژنرال فرانکو به مدت ۳۶ سال بر اسپانیا حکومت کرد. او در سال ۱۹۷۵ از دنیا رفت.

قبل از جنگ داخلی، فردی به نام مانوئل آزانا، رئیس‌جمهور اسپانیا بود. اما کم‌کم، نیروی‌های مخالف او، اقداماتی را علیه او انجام دادند که منجر به شروع جنگ‌های داخلی در اسپانیا شد. ملی‌گراهای اسپانیا در جذب آحاد مردم موفق‌تر بودند و نیروهای بیشتر به آن‌ها پیوستند. بعد از مدتی، بیشتر نیروهای نظامی و ارتش نیز به بدنه ملی‌گراها پیوستند.

در آن زمان، نیروهای فاشیست ایتالیا و نازی‌های آلمان نیز به ملی‌گراهای اسپانیا کمک می‌کردند و حتی برای آن‌ها نیروی نظامی نیز می‌فرستادند. در سمت دیگر که جمهوری خواهان قرار داشتند، شوروی و مکزیک از آن‌ها حمایت می‌کردند.

بدون نظر

ارسال یک نظر

1 × 4 =