مایاها و مراسم قربانی کردن انسان‌ها

مایاها و مراسم قربانی کردن انسان‌ها

1144
0
اشتراک‌گذاری

برای مدت‌های زیادی، مورخانی که بر روی مایاها کار می‌کردند، بر این باور بودند که مایاهای مکزیک و آمریکای مرکزی، از مراسم قربانی کردن انسان‌ها، دوری می‌جستند. اما یافته‌های جدید نشان می‌دهد که اکثر اقوام مایا، از انسان‌ها برای قربانی شدن در مراسمات مذهبی و سیاسی استفاده می‌کردند. تمدن مایاها در جنگل‌های استوایی و از ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، به اوج شکوفایی و تکامل رسید. اما این اوج شکوفایی، از سال ۸۰۰ قبل از میلاد کم‌کم رو به افول گذاشت.

در سال ۱۵۲۴ میلادی، اسپانیایی‌ها به سرزمین مایاها رسیدند و فردی به نام پدرو دی الواردو، بزرگ‌ترین شهر مایاها را تحت عنوان تاج‌وتخت اسپانیا فتح کرد. مایاها حتی در اوج قدرت نیز باهم متحد نبودند و قوم‌های بزرگ آن‌ها، تنها در زبان و مراسمات مذهبی و آیینی، اشتراکات بسیاری داشتند.

مورخان مایاها را انسان‌هایی صلح‌طلب معرفی می‌کنند که با یکدیگر و حتی سایر اقوام، به‌ندرت جنگ می‌کردند. مایاها در ریاضیات و ستاره‌شناسی، بسیار مهارت داشتند و تقویم آن‌ها یکی از دقیق‌ترین تقویم‌های دنیای باستان است. مایاها در اطرافشان همسایگانی به نام آرتک ها داشتند که با آن‌ها نیز رابطه‌ی خوبی برقرار کرده بودند.

در شمال آمریکای مرکزی، آزتک ها به علت نوع قربانی کردنشان برای خدایان مشهور بودند. آن‌ها قربانی را در پایین معبدها قرار می‌دادند و هنوز زمانی که زنده بودند، قلبشان را از سینه درمی‌آوردند. مایاها عادت داشتند قلب‌های زندانیان و اندام هالی درونی آن‌ها را ببرند و از جا بکنند و بدین‌سان این هدیه‌ها را به خدایانشان تقدیم می‌کردند. قربانی کردن برای مایاها نوعی تجدید حیات و تولدی دوباره به شمار می‌رفت. در برخی کتب باستانی مایا، خدایی به نام توهی از بندگانش، تقاضای قربانی دارد و مردم مایا برای قربانی می‌کنند. مایاها عادت داشتند بعد از قربانی کردن انسان‌ها، بازی‌ای مانند فوتبال را انجام می‌دادند تا مراسم قربانی کردنشان کامل شود.

بدون نظر

ارسال یک نظر

2 + 4 =