نگاهی به تاریخچه حق رأی زنان در کشورهای جهان

نگاهی به تاریخچه حق رأی زنان در کشورهای جهان

633
0
اشتراک‌گذاری

در این مقاله کوتاه از شگفتی‌های تاریخ قصد داریم شمارا با تاریخ مختصری از حق رأی زنان آشنا کنیم. با پایان یافتن قرن نوزدهم میلادی، زنان در غرب آمریکا، استرالیا، ایسلند، سوئد و فنلاند تقاضای رأی دادن کردند.

با شروع سال ۱۹۰۴ میلادی، اولین اتحاد بین‌المللی حق رأی زنان در شهر برلین آلمان تشکیل شد. در اصل اولین رأی زنان در دنیای مدرن به تاریخ ۱۸۸۱ میلادی برمی‌گردد. زنان در نیوزلند در سال ۱۸۹۳ میلادی، برای اولین بار رأی دادند. در استرالیای جنوبی مردان در کنار زنان و از سال ۱۸۹۵ میلادی شروع به رأی دادن کردند.

در سی و یکم ماه جولای سال ۱۹۹۰ زنان استرالیایی توانستند در همه‌پرسی قانون اساسی این کشور شرکت کنند. تا سال ۱۹۶۲ میلادی بیشتر ممالک دنیا حق رأی را برای زنان در نظر نگرفته بودند. دوک بزرگ فنلاند اولین فردی بود که حق رأی زنان را به رسمیت شناخت. در سال۱۹۰۷ میلادی نیز برخی از زنان روسی توانستند با رأی‌گیری وارد پارلمان این کشور شوند. کانادا نیز در سال ۱۹۱۷ میلادی حق رأی زنان را پذیرفت و بریتانیا نیز در سال بعد این حق را به رسمیت شناخت. فرانسه و ایتالیا دیرتر این حق را برای زنانشان قائل شدند. آن‌ها در سال۱۹۴۴ و ۱۹۴۵ میلادی این حق را به زنان دادند.

بدون نظر

ارسال یک نظر

5 × چهار =