حقایقی در مورد قیام یعقوبی‌گراها

حقایقی در مورد قیام یعقوبی‌گراها

877
0
اشتراک‌گذاری

ابن روزها بسیاری از مردم، سرگرم تماشای سریال زیبای بیگانه یا OUTLANDER هستند و حتماً نام جکوبایت ها را نیز در این سریال شنیده‌اند. امروز و در این مقاله‌ی شگفتی‌های تاریخ می‌خواهیم شمارا با قیام یعقوبی‌گراها یا همان جکوبایت های سریال بیگانه آشنا کنیم. با ما همراه باشید. قیام یعقوبی‌گراها بین سال‌های ۱۶۸۸ میلادی الی ۱۷۴۶ میلادی در بریتانیا، ایرلند و اسکاتلند اتفاق افتاد. یعقوبی‌گراها در تلاش بودند تا شاه جیمز دوم را به تاج‌وتخت بریتانیا بازگردانند. شاه جیمز دوم از خاندان استوارت ها در بریتانیا بود.

یعقوبی‌گراها، از حامیان اصلی خاندان تبعیدشده‌ی استورات بودند. نام آن‌ها از کلمه یعقوب در لاتین گرفته‌شده است. در برهه‌ای از زمان به آن‌ها یاغیان جاکوبایت می‌گفتند. اولین قیام یعقوبی‌گراها در سال ۱۷۱۵ میلادی و دومین قیام آن‌ها در سال ۱۷۴۵ میلادی اتفاق افتاد. یعقوبی‌گراها، بر این باور بودند که تاج‌وتخت بریتانیا حق مسلم شاهان استوراتی است.

جیمز دوم در سال ۱۶۸۸ میلادی توسط پارلمان بریتانیا از سلطنت خلع شد و این آغاز قیام یعقوبی‌گراها بود. چارلز استوارت ادوارد آخرین شاه و رهبر قیام یعقوبی‌گراها در بریتانیا بود. آن‌ها در سال ۱۷۴۶ میلادی و درنبردی به نام کولدون شکست خوردند. این آخرین قیام استورات ها برای رسیدن به قدرت در بریتانیا و تصاحب تاج‌وتخت بود.

بدون نظر

ارسال یک نظر

ده − 7 =