راز غرق شدن کشتی “ماری رز”

راز غرق شدن کشتی “ماری رز”

808
0
اشتراک‌گذاری

بیشتر مردم زمانی که نام هنری هشتم، پادشاه انگلستان را می شنودند، به یاد زنان زیاد او علاقه‌ی شدیدش به غذا خوردن می‌افتند. اما او در سال‌های اولیه‌ی حکومتش، یک پادشاه دلاور و جنگجو بوده است. او همچنین به کشورهای زیادی تاخت تا بتواند بر قلمرو حکومت خودش بی افزاید.

تصویری از هنری هشتم

او در سال ۱۵۰۹ میلادی به سلطنت رسید. او بلافاصله پس از تاج‌گذاری، کشتی‌های جنگی و تجاری زیادی را ساخت. اما عطش قدرت‌طلبی او با این کشتی‌ها سیراب نمی‌شد. او شروع به توسعه نیروی دریایی خودش کرد و چند کشتی بزرگ نظامی ساخت تا بتواند با فرانسه وارد جنگ شود. نظریات مختلفی برای علت نام‌گذاری این دو کشتی وجود دارد. کشتی اول از نام پیتر مقدس و ملکه کاترین استفاده‌شده است و نام کشتی دوم نیز از نام مریم مقدس و خواهر شاه هنری گرفته‌شده است.

کشتی ماری رز در زمان خودش یکی از بزرگ‌ترین کشتی‌های نظامی جهان به‌حساب می‌آمد و بیش از ۴۰۰ تن وزن داشت. قسمت‌هایی از این کشتی در لندن و قسمت‌های دیگر آن در شهر پورتموث انگلستان ساخته‌شده بود. فرماندهی کشتی ماری رز را سر ادارد هاوراد بر عهده گرفت. درمجموع بیش از ۲۰ کشتی غول‌آسا برای هنری ساخته شد که می‌توانست تا ۲۰۰۰۰ ملوان را بر روی خود نگه دارد.

در سال ۱۵۱۲ میلادی، نبردی بین فرانسه و انگلستان آغاز شد و کشتی‌های فرانسوی به‌راحتی مغلوب نیروی دریایی بریتانیا شدند. در سال ۱۵۴۵ میلادی اتفاق بسیار عجیبی افتاد. در آن شب و در نزدیکی سواحل بریتانیا کشتی مجلل و غول‌آسای ماری رز به طرز رازآلودی غرق شد. محققان چهار علت را برای غرق شدن این کشتی در نظر گرفته‌اند. علت اول این است که اشتباهات انسانی و ناکارآمدی ملوانان کشتی باعث غرق شدن آن شده است. برخی دیگر نیز آب‌وهوای طوفانی را علت غرق شدن این کشتی و اصابت آن به صخره‌ها می‌دانند. برخی مورخان نیز بر این باوراند که سنگینی بیش‌ازحد کشتی که با انواع توپ‌ها پرشده بود، باعث غرق شدن آن شده است. برخی دیگر از محققان نیز بر این باوراند که اصابت توپ‌های فرانسوی باعث غرق شدن این کشتی بزرگ‌شده است.

بقایای کشتی ماری رز

در سال ۱۹۷۱ و ۱۹۸۲ میلادی، بقایای این کشتی باشکوه توسط برخی از محققان و تیم‌های غواصی بسیار مجهز و خبره و با به‌روزترین فن‌آوری‌های جهان از زیردریا به بیرون کشیده شد. محققان همچنان بر روی این کشتی مطالعاتی را انجام می‌دهند.

بدون نظر

ارسال یک نظر

هجده + نوزده =