تزار، بزرگترین بمب اتمی جهان

تزار، بزرگترین بمب اتمی جهان

918
1
اشتراک‌گذاری

در دهه‌ی ۱۹۶۰ میلادی و در اوج جنگ سرد بین اتحاد جماهیر شوروی سابق و دولت ایالات‌متحده‌ی آمریکا، بزرگ‌ترین بمب اتمی جهان ساخته شد. در همین نزاع‌ها بود که آمریکا اوین انسان را به کره ماه فرستاد.

بزرگ‌ترین بمب اتمی جهان، با کد نام و اسم تزار در سی‌ام ماه اکتبر سال ۱۹۶۱ میلادی، منفجر شد. در این بمب بیش از ۵۰ مگاتن ماده‌ی انفجاری وجود داشت. قرار بود در این بمب از ۱۰۰ مگاتن ماده انفجاری استفاده شود ولی به علت ترس از نابودی کامل پوشش گیاهی و جانوری، تنها از ۵۰مگاتن استفاده شد. این انفجار باعث نابودی کامل ۲۶ درصد از پوشش گیاهی و جانوری آن منطقه شد.

اگر بخواهیم بمب تزار را با بزرگ‌ترین بمب انفجاری آمریکا مقایسه کنید، خواهید دید که بزرگ‌ترین بمب این کشور تنها ۱۵ مگاتن ماده‌ای انفجاری داشته است. این بمب هشت متر طول و ۲۷ تن وزن داشته است. وزن آن بسیار مناسب هواپیماهای بمب‌افکن آن زمان بوده است. به خلبان آن نیز گفته‌شده بود که شاید برگشتی از انفجار آن نباشد.

انفجار این بمب به‌قدری قوی بود که شدت آن تا هزار کیلومتر آن‌طرف‌تر حس می‌شد. تا سی‌وچهار مایلی انفجار، تمام خانه‌های روستایی به‌طور کامل ویران شدند. تا هزاران مایل نیز شیشه‌های خانه‌ها شکست و به ساختمان‌ها آسیب زیادی وارد شد.

یک نظر

ارسال یک نظر

19 − 16 =