چای چگونه کشف شد؟

چای چگونه کشف شد؟

1336
0
اشتراک‌گذاری

چای امروزه یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی‌های جهان به شمار می‌رود. این نوشیدنی هم گرم و هم سرد مصرف می‌شود و به قسمت جدایی‌ناپذیر زندگی مردم دنیا تبدیل‌شده است. برخی معتقدند که چای یک نوشیدنی سالم و آرام‌بخش است و برخی دیگر نیز می‌گویند برای سلامتی مضر است. اما انسان‌های از چه زمانی شروع به نوشیدن و کشت گیاه چای کردند؟ چه کسی به مزه چای پی برد و فهمید که باید آن را دم کند؟

پاسخ دقیقی برای پرسش بالا وجود ندارد. اما گفته می‌شود چیزی حدود پنج هزار سال پیش، یک امپراتور چینی، چای را کشف کرد. نوعی از گیاه چای در جنوب شرقی چین در آن دوران رشد پیدا می‌کرد. این نوع گیاه در تبت و شمال هند نیز وجود داشت.

در سال ۲۷۳۷ قبل از میلاد و طبق افسانه‌های چینی، امپراتوری به نام شنگ نان، که بسیار فرزانه بود به‌طور اتفاقی کشف کرد که چگونه چای را درست کند. او در حال به جوش آوردن آب در درون باغ شخصی‌اش بود که ناگهان برگی از درخت چای به درون ظرف افتاد. بعد از مدتی رنگ آب تغییر کرد و امپراتور تصمیم گرفت قدری از آن را بنوشد. امپراتور از نوشیدن چای بسیار لذت می‌برد و احساس سرزندگی می‌کرد. او سپس دستور داد که گیاه مذکور در مزرعه‌های چین کشت شود و تمام این‌ها به خاطر افتادن ناگهانی برگ درون ظرف آب بود.

اما هندی‌ها کشف چای را به راهبی به نام بودید هارما، بنیان‌گذار ذن و مکتب بودیسم نسبت می‌دهند. او ۵۳۰ سی سال قبل از میلاد مسیح از هند به چین رفت و پس از عبور مسیرهایی بسیار سهمگین به چین رسید تا بتواند تعالیم بودا را در چین گسترش دهد. او در چین نه سال در حال مراقبه بود. دریکی از مراقبه‌ها او از خستگی زیاد خوابش برد و پس از بیدار شدن به‌قدری خشمگین شد که قسمتی از پلک چشمانش را برید. طبق افسانه بالا، گیاه چای از پلک‌های او به وجود آمده است. به‌هرحال طبق نظر بسیاری از مورخان، ریشه‌های چای به کشور چین برمی‌گردد.

بدون نظر

ارسال یک نظر

4 × 5 =