ویلیام موریس؛ شاعر، هنرمند و سیاستمدار انگلیسی

ویلیام موریس؛ شاعر، هنرمند و سیاستمدار انگلیسی

626
0
اشتراک‌گذاری

ویلیام موریس شاعر و سیاستمدار بزرگ انگلیسی، یکی از چهره‌های تأثیرگذار بریتانیا است. او به‌شدت خلاق بود و آثار دکوری و هنری زیادی را خلاقانه طراحی و به مرحله اجرا درآورد. او درزمینهٔ طراحی دکور داخلی بسیار ماهر بود.

ویلیام موریس در دوران ویکتوریایی کار و زندگی می‌کرد. او در سال ۱۸۳۴ میلادی به دنیا و در سال ۱۸۹۶ میلادی از دنیا رفت. او از دانشگاه اکستر کالج شهر آکسفورد انگلستان فارغ التحصیل شد. بعد از تمام شدن تحصیلاتش نیز به‌عنوان مهندس و طراح معماری مشغول به کار شد. او دوست صمیمی ادوارد برن و دانته گابریل روزتی، از نقاشان معروف آن دوران بود. این دو نفر باعث شدند که کم‌کم ویلیام موریس نیز به کشیدن نقاشی روی بیاورد.

در سال ۱۸۵۹ میلادی، ویلیام موریس با زنی به نام جین بردن ازدواج کرد. آن‌ها مدتی بعد خانه‌ای را در منطقه‌ی بکسی هیلث ساختند. این خانه توسط فیلیپ وب طراحی شد و به خانه قرمز مشهور شد. ویلیام و جین، تمامی طراحی داخلی را خودشان انجام دادند. این زوج، دو سال زمان را برای طراحی داخلی خانه‌شان صرف کردند و به‌قدری از خودشان راضی بودند که تصمیم گرفتند شرکت طراحی خودشان را افتتاح کنند.

در سال ۱۸۶۱ میلادی، شرکت طراحی داخلی این زن و شوهر افتتاح شد و تولیداتی درزمینهٔ مبلمان و کاغذدیواری روانه بازار کرد. این شرکت به کمپانی موفق تولیدات داخلی تبدیل شد. موریس علاقه فراوانی به شعر گفتن داشت. بیشتر اشعار او درباره افسانه‌های کشور ایسلند و اساطیر آنجا بود. از سال ۱۸۹۰ میلادی، او کتاب‌هایی را که بسیار خوش‌طبع و با طراحی زیبا بودند را روانه بازار کرد. موریس در سال ۱۸۸۳ وارد حزب سوسیال‌دموکرات شد. او به افراد زیادی کمک کرد تا بتوانند زندگی بهتری داشته باشند.

بدون نظر

ارسال یک نظر

5 × 4 =