جان رونالد روئل تالکین، خالق کتاب‌های افسانه‌ای ارباب حلقه‌ها

جان رونالد روئل تالکین، خالق کتاب‌های افسانه‌ای ارباب حلقه‌ها

673
0
اشتراک‌گذاری

جی. آر. آر. تالکین، زبان‌شناس و نویسنده‌ی بزرگ بریتانیایی، در سوم ماه ژانویه سال ۱۸۹۱ میلادی در آفریقای جنوبی به دنیا آمد و در دوم سپتامبر سال ۱۹۷۳ میلادی از دنیا رفت. او خالق برخی از بزرگ‌ترین و پرفروش‌ترین کتاب‌های جهان است. از جی. آر. آر. تالکین به‌عنوان چهره‌ای درخشان در دنیای فانتزی و اساطیری یاد می‌شود.

جی. آر. آر. تالکین در سال ۱۹۳۷ میلادی، رمان معروف هابیت را نوشت که با استقبال بسیار خوبی روبه‌رو شد. جی. آر. آر. تالکین بین سال‌های ۱۹۵۴ الی ۱۹۵۶ میلادی، شاهکارهای سه‌گانه‌ی ارباب حلقه‌ها را منتشر کرد. این کتاب در مورد موجودات افسانه‌ای شامل، هابیت ها، دورف ها و الف ها بود و کل داستان در سرزمین میانه اتفاق می‌افتاد.

بیلبو و فرودو بگینز به همراه جادوگری به نام گندالف، شخصیت‌های اصلی مجموعه داستان‌های جی. آر. آر. تالکین را تشکیل می‌دهند. پروفسور جی. آر. آر. تالکین، یک زیان شناس بسیار بزرگ نیز بوده است و سال‌ها در دانشگاه آکسفورد ادبیات و زبان‌شناسی درس می‌داده است.

پروفسور جی. آر. آر. تالکین عضو گروه ادبی بسیار بزرگ اینکلینگزها نیز بوده است. کتاب ارباب حلقه‌ها سه جلد دارد: کتاب اول: یاران حلقه، کتاب دوم: دو برج و کتاب سوم بازگشت پادشاه. در سال ۲۰۰۱ میلادی، اولین قسمت از سه‌گانه‌ی فیلم‌های ارباب حلقه‌ها نیز به روی پرده سینما رفت که با موفقیت بسیار زیادی روبه‌رو شد و تا امروز نیز به یکی از موفق‌ترین فیلم‌های جهان تبدیل‌شده است. فیلم‌های سه‌گانه را پیتر جکسون کارگردانی کرده است. فرزند جی. آر. آر. تالکین به نام کریستوفر تالکین، در سال ۲۰۰۶ میلادی سی‌امین مراسم کتاب فرزندان هورین را برای گرامی داشت پدرش برگزار کرد.

بدون نظر

ارسال یک نظر

پنج − چهار =