تاریخچه سیاه نقاب جشن شادی شهر ونیز

تاریخچه سیاه نقاب جشن شادی شهر ونیز

858
0
اشتراک‌گذاری

هرساله در شهر ونیز کارناوال بزرگی با حضور هزاران ایتالیایی و توریست‌هایی از نقاط مختلف جهان برگزار می‌شود. در این جشن باشکوه، مردم ایتالیا، نقاب‌هایی را به صورتشان می‌زنند و لباس‌هایی را به سبک قرون‌وسطی بر تن می‌کنند. این جشن‌ها از قرن هجدهم میلادی شروع شد و به مردم این فرصت را می‌داد که همه بتوانند در جشن شرکت کنند و از مهمانی‌های شبانه لذت ببرند. امروزه نیز این جشن توسط اداره گردشگری شهر ونیز ایتالیا برگزار می‌شود. اما ریشه‌های این نقاب‌های جالب به قرون‌وسطی و به بیماری طاعون برمی‌گردد. شما اگر در قرون‌وسطی به یک پزشک سر می‌زدید، این نقاب را در مواجه با بیماران طاعونی استفاده می‌کرد.

به قرون‌وسطی، سال‌های سیاه نیز می‌گویند. سال‌هایی که با گرسنگی و بیماری همراه بود. در سال ۱۳۴۸ میلادی، طاعون سراسر اروپا را فراگرفت. این بیماری از طریق موش‌ها و سایر حشرات از چین و از جاده‌ی ابریشم به اروپا رسید. اولین موج طاعون جان ۲۵ میلیون نفر را در اروپا گرفت. در سال ۱۴۰۰ موج دوم طاعون در اروپا شروع شد و ۱۵۰ میلیون نفر جان خود را از دست دادند و جمعیت اروپا به یک‌سوم قبل از شیوع بیماری رسید.

پزشک طاعون در سال ۱۶۵۶ میلادی

در آن زمان علم پزشکی آن‌قدر پیشرفته نبود. پزشکان متوجه شدند که بهترین راه گریختن از محل‌های بیماری است. در برخی مواد نوع درمان‌ها بیشتر بیماری را پخش می‌کرد تا آن را درمان کند. شهرهای بزرگ اروپایی، برای به کنترل درآوردن این بیماری، پزشکانی را استخدام کردند که به آن‌ها پزشکان طاعون گفته می‌شد. این پزشکان نقاب‌هایی را که امروزه در جشنواره ونیز استفاده می‌شد را بر صورت می‌زدند. بیشتر وظایف پزشکان طاعون، جلوگیری از شیوع بیشتر این بیماری و شمردن اجساد بود. کم‌کم نوع لباس پوشیدن آن‌ها ترس و وحشت را در دل مردم ایجاد می‌کرد. آن‌ها لباس‌های چرمی بر تن می‌کردند که این نوع لباس و نقاب‌هایشان آن‌ها را به نمادی از مرگ و نابودی تبدیل کرده بود. امروزه این نقاب به خاطر حالت خاصش، به‌شدت محبوب شده است.

بدون نظر

ارسال یک نظر

دو × 3 =