اعدام با توپ در زمان قاجار

اعدام با توپ در زمان قاجار

926
0
اشتراک‌گذاری

تصویری که در بالا مشاهده می‌کنید مربوط به شهر شیراز و سال ۱۸۹۰ میلادی می‌باشد. زمانی که توپ اختراع شد، کسی فکرش را نمی‌کرد که روزی از این ابزار جنگی برای کشتن افراد زندانی استفاده شود. اعدام به‌وسیله‌ی توپ از قرون شانزدهم و هفدهم میلادی شروع شد و در قرن هجدهم به اوج خودش رسید. گفته می‌شود عکس بالا را فردی به نام جورج کارتر گرفته است.

او در رابطه با این عکس می‌گوید:

زندانی را به توپ بستند و مردم زیادی برای تماشای مراسم اعدام آمدند. قسمت پشت و میانی بدن او، درست در مقابل لوله توپ قرار داشت. زمانی که توپ شلیک شد، هر قسمت از اعضای بدن زندانی به یک‌طرف پرتاب شد.

اما گاهی مراسم اعدام آن‌جور که مقامات می‌خواستند، پیش نمی‌رفت. در یک اعدام دسته‌جمعی که در سال ۱۸۵۷ میلادی در منطقه فیروز پور اتفاق افتاد، به جاری کارتریج سیاه که از مواد اصلی شارژ توپ به شمار می‌رفت از گریپ شات استفاده شد. این ماده به‌اندازه توپ‌های اصلی قدرت نداشت. این باعث شد اعدامیان درست کشته نشوند و بیشترشان به‌شدت مجروح شدند. تکه‌های گوشت اعدامیان بر روی زمین افتاده بود و لاشخورها از آن تغذیه می‌کردند. دولت بریتانیا از توپ برای اعدام هندی‌ها استفاده زیادی کرد.

بدون نظر

ارسال یک نظر

11 + 13 =