ده حقیقت جالب در مورد کوروش بزرگ

ده حقیقت جالب در مورد کوروش بزرگ

2031
0
اشتراک‌گذاری

کوروش بزرگ بنیان‌گذار سلسله هخامنشیان است. او با غلبه بر امپراتوری مادها، بابلی‌ها و امپراتوری لیدیه توانست بزرگ‌ترین امپراتوری جهان در کل تاریخ را تشکیل دهد. از او به‌عنوان بزرگ‌ترین فرمانروای تاریخ یاد می‌شود.

به گفته بسیاری از مورخان او یکی از باهوش‌ترین انسان‌های زمان خودش است که توانست بسیاری از مردم و مذاهب گوناگون را در زیر پرچم حکومتش نگه دارد. کوروش بزرگ، فرزند کمبوجیه اول، یکی از بزرگ‌ترین فرمانروایان ایران باستان است. گفته می‌شود کوروش بین سال‌های ۵۸۰ تا ۵۹۰ قبل از میلاد به دنیا آمده است.

مادر کوروش ماندانا، شاهدخت مادها بود. در افسانه‌ها آمده است که زمانی که کوروش بزرگ به دنیا آمد، پدربزرگش تصمیم داشت او را بکشد. پدربزرگ او در خواب‌، دیده بود که نوه‌اش او را سرنگون می‌کند و بر تخت سلطنت می‌نشیند. طبق افسانه‌ها کوروش برای اینکه در امان بماند، توسط یک چوپان بزرگ شد. کوروش زمانی که ده‌ساله شد به یکی از زیباترین و باهوش‌ترین جوانان ایرانی تبدیل شد.

پس از مرگ پدرش، کوروش بزرگ بر تخت سلطنت نشست. در آن زمان مادها و سرزمین‌های تحت حکومت کوروش بزرگ با یکدیگر هم‌مرز شدند. کوروش بزرگ در سال ۵۳۹ قبل از میلاد توانست بابل را بدون خون‌ریزی فتح کند. او باهوش و ذکاوت سرشارش توانست بزرگ‌ترین حکومتی که تا به امروز بر روی جهان ساخته‌شده است را بنیان نهد. کوروش اولین پادشاهی بود که آزادی تمام ادیان و مذاهب را اعلام کرد و نخستت قوانین حقوق انسان‌ها توسط او نگاشته شد. اسکندر کبیر از او به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین و قوی‌ترین انسان‌های روی زمین یاد می‌کند.

بدون نظر

ارسال یک نظر

11 + 12 =