دخمه زرتشتیان یزد: جایی که اجساد خوراک کرکس‌ها می‌شدند

دخمه زرتشتیان یزد: جایی که اجساد خوراک کرکس‌ها می‌شدند

732
0
اشتراک‌گذاری

تا حدود چهل سال پیش نیز شما می‌توانستد اجسادی را بالای برج‌های این منطقه ببینید. دخمه‌ای که اجساد آن توسط لاشخورهای بیابان متلاشی می‌شدند.

در رسوم زرتشتی، هنگامی‌که یک فرد می‌میرد، روح او می‌تواند فوراً توسط شیاطین تسخیر شود. برای اجتناب از این کار، زرتشتیان، اجساد را به بالای برجی مسطح می‌بردند تا جسدها بر روی آن قرار گیرند.

این برج‌ها دخمه نام دارند. طبق سنت‌هایی که به ۳۰۰۰ سال قبل برمی‌گردد، در بالای این برج‌ها سه دایره وجود دارد. دایره اول مخصوصاً مردان، دایره وسط مخصوص زنان و دایره مرکزی مخصوص کودکان است. جسدها آن‌قدر در بالای برج می‌ماند تا گوشت از استخوان جدا شود و تمامی اعضای بدن توسط لاشخورها خورده شود. زمانی که فرآیند پاک‌سازی تمام شد، جسدها یا در درون دخمه و یا منطقه‌ای نزدیک به برج‌ها دفن می‌شد.

در کاوش‌های باستان‌شناسی در شهر یزد، استخوان‌هایی مربوط به قرون سوم، چهارم و پنجم قبل از میلاد یافت شده است. شبیه این برج‌ها در شهر مومبای هند نیز وجود دارد که در هند نیز به آن‌ها دخمه می‌گویند. امروزه این دخمه‌ها جزء میراث ملی ایران قرار دارند و البته زرتشتان نیز اجساد مردگان خودشان را دفن می‌کنند. امروزه این دخمه‌ها به یکی از قطب‌های گردشگری شهر زیبای یزد تبدیل‌شده است. سالانه هزاران نفر چه از داخل ایران و چه از خارج ایران از این دخمه‌ها بازدید می‌کنند. شگفتی‌های تاریخ پیشنهاد می‌کند که اگر به یزد سفر کردید، حتماً از این دخمه‌ها دیدن کنید.

بدون نظر

ارسال یک نظر

5 + نوزده =