سپرهای وایکینگ‌ها، جنگاوران سرزمین اسکاندیناوی

سپرهای وایکینگ‌ها، جنگاوران سرزمین اسکاندیناوی

1036
0
اشتراک‌گذاری

وایکینگ‌ها از سپرهای دایره‌ای شکلی که از جنس چوب ساخته می‌شد، استفاده می‌کردند. معمولاً اندازه سپر وایکینگ‌ها بین ۸۰ تا ۹۰ سانتی‌متر بود. آن‌ها سپرهای کوچکی که ۷۰ سانتی‌متر طول داشتند نیز در نبردهایشان به کار می‌بردند.

تقریباً تمامی سپرهایی که از وایکینگ‌ها کشف‌شده است، چوبی هستند. این سپرها از دولایه چوب که بر روی یکدیگر قرار می‌گرفتند، ساخته‌شده است. بر روی سپرها نوارهایی آهنی قرار می‌گرفت تا مقاومت آن را افزایش دهد. جنس سپر وایکینگ‌ها معمولاً از صنوبر، کاج و چوب درخت بلوط بود. وایکینگ‌ها معمولاً سپرها را طوری طراحی می‌کردند که در دستانشان جا گیرد و به‌راحتی با یکدست حمل شوند.

نوارهایی چرمی نیز تعبیه‌شده بود تا سپر به‌راحتی در درون دست قرار گیرد. نوارهایی دیگری نیز وجود که به وایکینگ‌ها اجازه می‌داد در زمان‌هایی غیر از نبرد، سپرها را بر روی دوششان و به‌مانند یک کوله‌پشتی قرار دهند.

تمامی سپرهای وایکینگی در روغن قرار داده می‌شدند تا هم سنگین‌تر شوند و هم خاصیتی ضد آب پیدا کنند. هر سپر وایکینگی بین ۷ تا ۱۰ کیلوگرم وزن داشت. به باور بسیاری از مورخان سپرهای وایکینگ‌ها یکی از مؤثرترین ابزارهای دفاعی در کل تاریخ است. تنها نقطه‌ضعف این سپرها آزاد گذاشتن پاها بود. به علت وزن زیاد وایکینگ‌ها نمی‌توانستند به‌راحتی آن را پایین بیاورند و معمولاً پاهای آن‌ها در نبردها زود زخمی می‌شد. آن‌ها از این سپرها برای حمله نیز استفاده می‌کردند. وایکینگ‌ها از این سپرها برای تزئین خانه‌هایشان نیز استفاده می‌کردند. تمامی وایکینگ‌ها به یک کلاه‌خود، سپر و یک زره وارد میدان نبرد می‌شدند. سپر ارزان‌ترین وسیله‌ی دفاعی یک وایکینگ بود.

بدون نظر

ارسال یک نظر

6 + دوازده =