گازهای سمی و جنگ جهانی دوم

گازهای سمی و جنگ جهانی دوم

959
0
اشتراک‌گذاری

استفاده از گازهای سمی در جنگ جهانی دوم واقعاً ترسناک بود. پیش‌ازاین و در جنگ جهانی اول نیز از این نوع از گازها استفاده‌شده بود و انتظار می‌رفت که از گازهای سمی در جنگ جهانی دوم نیز استفاده شود. مردم بریتانیا برای مقابله با گازهای سمی از ماسک‌های مخصوصی استفاده می‌کردند.

گازهایی که در جنگ جهانی اول استفاده می‌شد گازهایی غیر سمی ولی مؤثر بودند. در حقیقت مواد استفاده‌شده به‌عنوان گاز سمی در جنگ جهانی اول گاز نبود بلکه ذرات جامدی بودند که به‌وسیله‌ی قوطی‌های مخصوصی در هوا پخش می‌شدند. بااین‌حال این ابزار یک وسیله‌ی وحشتناک برای سربازان خط مقدم جبهه‌ها بود. از سال ۱۹۳۹ میلادی به بعد، گازهای سمی بیشتری تولید شد که به‌مراتب قوی‌تر از گازهای قبلی بودند. جالب است که بدانید از گازهای سمی جنگ جهانی اول نیز در جنگ جهانی دوم استفاده می‌شد.

ایتالیایی‌ها از گاز خردل در بین سال‌های ۱۹۳۵ تا ۱۹۳۶ میلادی استفاده‌ی زیادی کردند. در این دوره از گاز کلر نیز استفاده زیادی می‌شد. هردوی این گازها به سیستم تنفسی فرد آسیب می‌زدند. گازهای اشک‌آور نیز توسط هر دو سمت جنگ و به‌مراتب استفاده می‌شد. گاز خردل پوست بدن را می‌سوزاند و درد بسیار شدیدی ایجاد می‌کرد. این گاز به‌قدری قوی بود که از لابه‌لای یونیفرم سربازان نیز عبور می‌کرد. اما این‌همه ماجرا نبود. گازهای بسیار قوی‌تری مانند گاز سیانور، کربن مونوکسید و سیانوژن کلراید نیز وارد نبردهای جنگی شدند. تمامی این گازها باعث می‌شدند تا خون نتواند اکسیژن جذب کند و مرگ برای سربازان بسیار سریع بود.

گازهای سمی عصبی نیز برای اولین بار در جنگ جهانی دوم و توسط دانشمندان آلمانی مورداستفاده قرار گرفت. گز سمی‌ای به نام سومان قوی‌ترین گاز عصبی استفاده‌شده در جنگ جهانی دوم بود. این گاز ظرف مدت سه دقیقه جان فرد را می‌گرفت. در سال ۱۹۴۵ میلادی، آلمان‌ها بیش از ۷۰۰۰ تن گاز سمی را استفاده کردند و جان مردم بیش از ۳۰ شهر توسط این گازها گرفته شد. بریتانیا و آمریکا نیز از این گازها در مقیاس بسیار گسترده‌ای استفاده کردند. برای مثال بریتانیا قسمت‌های جنوبی اسکاتلند را با این نوع از گازها بمباران کرد.

بدون نظر

ارسال یک نظر

10 + هجده =