جسد رامسس دوم، فرعون زمان حضرت موسی (ع)

جسد رامسس دوم، فرعون زمان حضرت موسی (ع)

3751
0
اشتراک‌گذاری

تصویری که در بالا مشاهده می‌کنید، تصویری رامسس دوم، فرعون مصر باستان و به باور بسیاری از مورخان همان فرعون معروف زمان موسی (ع) است.

جسد مومیایی‌شده او، هم‌اکنون در موزه رویال شهر قاهره نگه‌داری می‌شود. فرعون حاکم ستمگری بود که از پذیرفتن تعالیم موسی (ع) اجتناب کرد. رامسس باور داشت که خودش خداست، بنابراین از پذیرفتن دعوت حضرت موسی (ع) به سمت پرستش خدا دوری می‌جست. حضرت موسی (ع) به همراه برادرش حضرت هارون (ع) و حضرت یوشع به سمت فرعون رفت ولی او با نیروهایش به سمت مردم و پیغمبر خدا یورش برد. حضرت موسی (ع) نیز مردم بنی‌اسرائیل را به سمت دریای سرخ برد و فرعون و سپاهیانش نیز در آن دریا غرق شدند.

اما برخی از مورخان در مورد این جسد نظرات متفاوتی دارند. برخی از پژوهشگران معتقدند که این جسد مربوط به یک فرعون دیگر به نام مرنپتاه است. اما با توجه به آیات قرآن و برخی مدارک تاریخی دیگر، احتمال رامسس دوم بودن این جسد مومیایی بیشتر است.

هم در قرآن و هم در انجیل ذکرشده است که فرعون در دریا غرق شد. اما در قرآن مجید ذکرشده است که جسد او در دریا سالم ماند تا عبرتی برای آیندگان شود. این نکته ظریف قرآنی اشاره به مومیای شدن جسد رامسس دوم دارد. این جسد در سال ۱۸۸۱ میلادی و به همراه دسته‌ای دیگر از مومیایی‌های خاندان سلطنتی مصر کشف شد. باستان شناسان به علت ترس از دزدیده شدن آن‌ها توسط سارقان، آن‌ها را از مکان اولیه بیرون آوردند و دوباره در مکانی دیگر به نام دیر البهاری دفن کردند. در زمان کسی در مورد آیات قرآنی راجع به رامسس نمی‌دانست.

در قرآن آمده است که خداوند می‌گوید ما بنی‌اسرائیل را از میان دریا رد گردیم. در قرآن ذکرشده است که فرعون و سپاهیانش به دنبال موسی (ع) و مردمش بودند. در قرآن آمده است که زمانی که فرعون در حال غرق شدن بود، اعتراف کرد که خدای موسی (ع) خدای واقعی است و من نیز یک مسلمان هستم. داستان موسی (ع) و فرعون به یکی از شگفت‌انگیزترین داستان‌های دینی و قرآنی تبدیل‌شده است. امروزه گردشگران زیادی از این جسد مومیایی دیدن می‌کنند.

بدون نظر

ارسال یک نظر

1 × 4 =