قدیمی‌ترین حزب سیاسی جهان که هنوز پابرجاست

قدیمی‌ترین حزب سیاسی جهان که هنوز پابرجاست

937
0
اشتراک‌گذاری

بی‌شک و به گفته‌ی بسیاری از مورخان جهان، حزب محافظه‌کار بریتانیا قدیمی‌ترین حزب دیناست که هنوز به فعالیت سیاسی می‌پردازد. ولی برخی بارو دارند که حزب دموکرات در کشور آمریکا، قدیمی‌ترین حزب سیاسی فعال در جهان است.

به‌هرحال، اتفاقات زیادی در درون احزاب رخ می‌دهد که مردم عادی از آن بی‌خبر هستند. طبق مدارک رسمی و موجود، حزب محافظه‌کار بریتانیا در سال ۱۸۳۴ میلادی تشکیل شد و حزب دموکرات‌های آمریکا در سال ۱۸۲۸ میلادی. بنیان‌گذار حزب محافظه‌کار بریتانیا فردی به نام سر رابرت پیل بود. او برای حزب خودش، چارچوب و مقررات خاصی را وضع کرده بود.

در اصل اعضای اصلی این حزب را افرادی تشکیل می‌دادند که قبلاً عضو حزب توری بودند. این حزب در سال ۱۶۷۸ میلادی بنیان‌گذاری شده بود. حزب محافظه‌کار نیز ادامه همان حزب قدیمی بود مه اعضای آن تشکیلات جدیدی را برای خودشان دست‌وپا کرده بودند. حتی امروزه نیز مطبوعات بریتانیا، اعضای این حزب را توری‌های قدیمی می‌نامند.

اگر بخواهیم کمی وسواس به خرج دهیم، در اصل قدیمی‌ترین حزب سیاسی فعال در جهان، حزب دموکرات در کشور آمریکاست. هم حزب دموکرات و هم حزب جمهوری‌خواه در این کشور، از قدیمی‌ترین احزاب سیاسی جهان هستند و علاوه بر فعال بودند، سهم زیادی از قدرت را نیز در دست دارند. دموکرات ها با پیروزی باراک اوباما در آمریکا و محافظه‌کاران با انتخاب دیوید کامرون به‌عنوان نخست‌وزیر بریتانیا، به اوج قدرت خود رسیدند.

بدون نظر

ارسال یک نظر

4 × 3 =