نگاهی کوتاه بر تاریخ شکار نهنگ

نگاهی کوتاه بر تاریخ شکار نهنگ

1212
0
اشتراک‌گذاری

شکار نهنگ در قرن نوزدهم میلادی یک صنعت بسیار پول‌ساز و موفق در آمریکا بود. صدها کشتی که بیشترشان از بندر نیو انگلند به آب انداخته می‌شدند، به مناطق مختلفی از جهان سفر می‌کردند تا بتوانند نهنگ‌های غول‌آسا را شکار کنند. اگرچه صنعت کشتی‌سازی برای شکار نهنگ در آن دوران و در آمریکا جدید بود ولی شکار نهنگ به دنیای باستان برمی‌گردد. پستان داران بزرگ از دوران کهن به دلیل فراوانی گوشت و چربی و استفاده زیاد از آن به‌شدت موردعلاقه انسان‌ها بوده‌اند. در اوایل قرن نوزدهم میلادی و در اکثر خانه‌های آن دوران، شما محصولات زیادی را که از نهنگ به دست می‌آمد مشاهده می‌کردید. مواردی مانند شمع، لباس‌زیر بانوان و انواع روغن و صابون.

کشتی‌های شکار نهنگ: 

اولین بار مردم باسک، که امروزه جزئی از خاک کشور اسپانیا است، شروع به ساختن کشتی‌های شکار نهنگ کردند. تمدن این منطقه به ده هزار سال قبل بازمی‌گردد. مدارکی هم وجود دارد که نشان می‌دهد مردم نروژ نیز درگذشته‌های دور به شکار نهنگ می‌پرداختند. انگلیسی‌ها و آلمان‌ها نیز از گذشته‌ی دور در دریاهای یخ‌زده به شکار نهنگ می‌پرداختند. آلمان‌ها و انگلیسی‌ها با استفاده از قایق‌های کوچک نیز به شکار نهنگ می‌پرداختند. بیشتر نهنگ‌ها با نیزه‌های بسیار بزرگ و به‌شدت تیز شکار می‌شد. بعد از شکار و آب‌کردن چربی نهنگ، روغن بسیار مرغوب نهنگ تهیه می‌شد.

شکوفایی صنعت نهنگ در آمریکا:

با شروع سال ۱۷۰۰ میلادی، شکار نهنگ و صنعت آن در این کشور به رونق رسید. ساکن جزیره نانتوکت جزء اولین گروه از افرادی بودند که به شکار نهنگ رفتند. اولین نهنگ نر در تاریخ ۱۷۱۲، در این منطقه شکار شد. برخی گونه‌های نهنگ در آن دوران به خاطر نوع خاصی از اسپرم شکار می‌شد. این روغن دارویی بسیار باارزش بود که برای درمان خیلی از بیماری‌ها مفید بود.

شمع‌های روغن نهنگ:

در اواخر قرن هفدهم میلادی، از یک روغن غیرمعمول برای ساخت شمع استفاده می‌شد. این روغن‌ها نه دود و نه اشک داشت و به باور مورخان مرغوب‌ترین نوع شمع در کل تاریخ است. بعدها از این روغن در صنایع ماشین و ماشین‌سازی نیز استفاده می‌شد. این روغن از چربی‌های انباشته‌شده‌ی اندام‌های تحتانی نهنگ‌ها به دست می‌آمد.

با شروع قرن هجدهم میلادی این صنعت به اوج شکوفایی و سوددهی خودش رسید. تعداد کشتی‌هایی که از ماساچوست آمریکا برای شکار نهنگ به دریاها می‌رفتند، چند برابر شد. تا سال ۱۸۴۰ میلادی بیش از ۷۶۰ کشتی شکار نهنگ در دنیا وجود داشت که ۴۰۰ عدد از این کشتی‌ها تنها از یک بندر در آمریکا به سمت دریاها می‌رفتند. سال ۱۸۵۰ سال طلایی شکار نهنگ در آمریکا بود و بیشترین تعداد نهنگ در این سال شکار شد. رومان معروف موبی دیک نیز در همان سال‌ها نوشته شد. هرمان ملویل، نویسنده این کتاب، در سال ۱۸۴۱ با یک کشتی شکار نهنگ سفری را به اقیانوس‌ها داشت تا از نزدیک شاهد شکار نهنگ‌های غول‌آسا باشد.

بدون نظر

ارسال یک نظر

1 × 1 =