حقایقی درباره نیکلاس کوپرنیک، دانشمند بزرگ

حقایقی درباره نیکلاس کوپرنیک، دانشمند بزرگ

1179
0
اشتراک‌گذاری

نیکلاس کوپرنیک ریاضیدان و ستاره‌شناس معروف هلندی در سال ۱۴۷۳ به دنیا آمد. ایده‌های او در مورد جهان هستی به انقلاب کوپرنیک معروف شد و دید جدیدی را به جهان باز کرد. او باور داشت که خورشید مرکز جهان است. ایده او در تضاد با ایده‌های معروف آن زمان بود و مخالفت‌های زیادی را برایش به ارمغان آورد.

در سال ۱۴۹۴، نیکلاس کوپرنیک به‌عنوان مسئول کلیسای مرکزی انتخاب شد و بیشتر عمرش را در آنجا سپری کرد. در سال ۱۵۱۳، او تلسکوپ معروفش را ساخت تا بتواند ستارگان و سایر سیارات را ببیند. در سال ۱۴۹۶، او به ایتالیا مسافرت کرد تا بتواند در دانشگاه‌های مختلفی درس بخواند. زمانی که او در ایتالیا بود با یک ریاضیدان به نام پروفسور دومنیکاماریا دنوارا ملاقاتی را داشت. این دیدار باعث شد تا کوپرنیک به ستاره‌شناسی علاقه‌مند شود.

علاوه بر این رشته‌ها کوپرنیک یک پزشک، اقتصاددان و یک سیاستمدار بزرگ بود. همچنین او به زبان‌های آلمانی، یونانی و ایتالیایی صحبت می‌کرد و آثاری را هم از این زبان‌ها ترجمه کرده است. در سال ۱۵۱۴، کوپرنیک یک کتاب چهل‌صفحه‌ای را در مورد نظریات کیهان‌شناسی منتشر کرد. در این کتاب او باور داشت که زمین به دور خورشید می‌چرخد.

بین سال‌های ۱۵۱۹ تا ۱۵۲۱، او در ارتش لهستان به‌عنوان سرباز خدمت می‌کرد و در جنگ‌های مختلفی شرکت داشت. کوپرنیک هیچ‌گاه ازدواج نکرد و بچه‌ای نداشت. او باور داشت که ازدواج او را از مسیر علم جدا خواهد کرد. کوپرنیک در سال ۱۵۴۳ میلادی، براثر خونریزی داخلی جان خود را از دست داد. برای قرن‌ها کسی از محل دفن او اطلاعی نداشت. تا سال ۲۰۱۰ که جسد او در کلیسای فرم بورک در لهستان پیدا شد.

بدون نظر

ارسال یک نظر

1 + چهار =