کشف قبرستان مومیایی‌ها در مصر به قدمت ۳۵۰۰ سال

کشف قبرستان مومیایی‌ها در مصر به قدمت ۳۵۰۰ سال

1689
0
اشتراک‌گذاری

باستان شناسان مصری مقبره‌ای را در مصر کشف کردند که قدمتی به طول ۳۵۰۰ سال دارد. این قبرستان مربوط به دوران پادشاهی جدید مصر باستان و مربوط به سلسله‌ی هجدهم مصر است.

در این دوران فرعون بزرگ مصری توتانخامون و ملکه نفرتی‌تری زندگی می‌کردند. در این دوران یک جواهرساز بسیار معروف به نام آمنه‌ات زندگی می‌کرد. او در جواهرسازی بسیار معروف و خبره بود و بیشتر جواهرات فرعون را او می‌ساخته است. این جواهرساز بین سال‌های ۱۳۲۰ تا ۱۵۶۷ قبل از میلاد زندگی می‌کرد. مقبره او در نزدیکی دره پادشاهان و در کنار شهر قاهره قرار دارد.

آمنه‌ات در شهر لوکسور که در ۵۰۰ کیلومتری قاهره قرار دارد، زندگی می‌کرد. او طلاهای معادن اطراف شهر را استخراج کرده و برای خاندان سلطنتی جواهراتی بسیار ناب و زیبا می‌ساخته است. به‌پاس خدمات او به خاندان سلطنتی، مقبره او در کنار اشراف‌زادگان و مقامات سلطنتی مصر قرار گرفت. مورخان پس از اکتشافات فراوان متوجه شدند که جسد همسر و پسرش آمنه‌ات نیز در کنار او قرار دارد.

دانشمند در این قبرستان علاوه بر مومیایی، مقدار زیادی جواهرات و اشیاء قیمتی، مجسمه‌های بزرگ و قوری‌های سفالی را نیز کشف کردند. دریکی از این کشفیات، جسد یک زن و شوهر کنار یکدیگر دیده می‌شود.

مصطفی وزیری، یکی از باستان شناسان به نیویورک گفته است که احتمال دارد بیشتر جسدهای این مقبره مربوط به خاندان آمنه‌ات و افراد نزدیک به او باشد. بعدها نیز از این قبرستان برای مومیایی کردن برخی از افراد استفاده می‌شد. به همین خاطر است که برخی ازسرهای اجساد پنهان نشده است.

مورخان تخمین زده‌اند که چهل جسد از مومیایی‌ها متعلق به مقامات عالی‌رتبه‌ی مصری است. در ادامه تحقیقات، جسد یک زن به همراه دو کودکش کشف شد. این زن پنجاه‌ساله بوده است. استخوان‌های او دچار بیماری‌های میکروبی شده بود. مورخان باور دارند که تاکنون تنها سی درصد مومیایی‌های مصر کشف‌شده‌اند و هفتاد درصد آن‌ها همچنان در قبرستان‌های کشف نشده مخفی هستند.

بدون نظر

ارسال یک نظر

هشت + 10 =