آزتک‌ها به چه چیزی باور داشتند؟

آزتک‌ها به چه چیزی باور داشتند؟

963
0
اشتراک‌گذاری

آزتک‌ها یک تمدن بسیار باشکوه و غنی و در قلب آمریکای مرکزی بود. مذهب در میان آزتک‌ها امری بسیار مهم و حیاتی به شمار می‌رفت. با افزایش قلمرو آزتک‌ها، خدایان و الهه‌های بیشتری به جمع خدایان آزتک‌ها اضافه می‌شد.

 تنوشتیتلان، پایتخت و مهم‌ترین شهر آزتک‌ها مرکز اصلی معرفی به خدایان به شمار می‌رفت. مورخان بر این باوراند که آزتک‌ها بیش از چهل خدا را می‌پرستیدند. حتی هرنان کورتس نیز این اجازه را داشت تا در سرزمین‌های آزتک‌ها برای مسیحیان معبدی بسازد. آزتک‌ها باور داشتند که هرروز باید در مراسمات مذهبی شرکت کنند و با این کار خدایان را راضی نگه‌دارند تا روزها شب شود و شب‌ها روز و یا اینکه فصل‌ها تغییر کنند.

هویتزلوپچتی خدای خورشید و خدای جنگ آزتک‌ها بود و در بین مردم بسیار مورداحترام قرار می‌گرفت. آزتک‌ها باور داشتند که او هرروز با ماه و ستارگان می‌جنگد تا خورشید دوباره طلوع کند. پیروزی او باعث به وجود آمدن روزها می‌شد. آن‌ها حتی خورشیدگرفتگی را نیز علت شکست این خدا می‌دانستند. آن‌ها با قربانی کردن انسان‌ها و ریختن خونشان سعی در راضی کردن این خدا داشتند.

آزتک‌ها برای راضی نگه‌داشتن خدای باران که تلالوک نام داشت، کودکان را قربانی می‌کردند. کوتزالکولات نام خدای کشاورزی، موسیقی و هنر بود. آزتک‌ها برای راضی نگه‌داشتن این خدا مارها، پرندگان و پروانه‌ها را قربانی می‌کردند.

آزتک‌ها بعد از فصل برداشت محصول جشن‌های بسیار بزرگی را برگزار می‌کردند. آن‌ها باور داشتند در دوره‌ای به نام پنجمین خورشید زندگی می‌کنند. آزتک‌ها پیش‌بینی کرده بودند که با پایان دوران پنجمین خورشید، زمین ‌بر اثر یک زلزله مهیب از میان خواهد رفت. آن‌ها انسان‌های بسیار قوی‌ای بودند و معابد و هرم‌های بسیار بزرگی می‌ساختند.

بدون نظر

ارسال یک نظر

1 × سه =