زامبی‌های قرون‌وسطی: مردگان متحرک چگونه در آن دوران شکار می‌کردند؟

زامبی‌های قرون‌وسطی: مردگان متحرک چگونه در آن دوران شکار می‌کردند؟

1019
0
اشتراک‌گذاری

تا زمان دوران روشنفکری، حتی باسوادترین افراد نیز باور داشتند که مردگان می‌توانند از قبرهای خود بیرون بیایند. محققی به نام دارون اولدریج اخیراً کتابی را منتشر کرده که در آن به بررسی وقایع مردگان متحرک در قرون‌وسطی می‌پردازد.

“جسد در درون قبر تکان می‌خورد. زمانی که جلاد می‌خواست سرش را از تنش جدا کند، او بلند فریاد می‌زد و ناله می‌کرد. از دهان او کف خارج می‌شد. جسد او را به درون قبری انداختند و بر روی آن خاک ریختند. اما او همچنان در قبر تکان می‌خورد؛ جوری که خاک‌های روی قبرش می‌لرزید. از درون قبر نیز ناله‌هایی به گوش می‌رسید.”

فردی به نام جورج سن کلیر این داستان را در سال ۱۶۸۴ میلادی نقل کرده است. هفت سال بعد او به‌عنوان استاد ریاضی در دانشگاه گلاسگو مشغول به کار شد. او باور داشت که مردگان می‌توانند به زندگی برگردند. او داستانی را از یک فرد مورد اعتمادش نقل کرده که بسیار معتبر است. او مدارکی را تهیه‌کرده بود که نشان می‌داد جیمز پنجم، پادشاه انگلستان، اسکاتلند و ولز در دوران مختلفی دیده‌شده است.

تصویری از حضرت عیسی که گفته می شود روزی ظهور خواهد کرد

برخی نویسندگان قدیمی‌تر نیز گزارشی از مردگان متحرک داده‌اند. در سال ۱۱۷۰ میلادی، ویلیام اهل نوربرگ، گزارشی را منتشر کرد که گفته می‌شد مرده‌ای از درون قبر به بیرون آمده است. یک راهب آلمانی نیز داستانی مشابه را تعریف می‌کرد. این راهب آلمانی داستان یک شوالیه را نقل می‌کند که بارها از درون قبرش به بیرون آمده است و کسی نمی‌تواند به او آسیب بزند. در قرون‌وسطی مردگان متحرک را به جادوگران نسبت می‌دادند. بعدها و در دوران رنسانس، فردی به نام مارتین دل ریو، نردگان متحرک را سپاهیان شیطان می‌خواند و می‌گفت شیطان آن‌ها را به زندگی بازمی‌گرداند.

اما چرا افراد تحصیل‌کرده مطالب بالا را باور می‌کنند؟ شاید دلیل اصلی آن‌ها نبود مدارکی قوی برای انکار مطالب بالاست. دانشمندانی مانند جورج سن کلیر وقایع بالا را از منظر علمی بررسی کرده‌اند و حتی برای آن مدرک و دلیل علمی نیز آورده‌اند. در باور مسیحیان نیز مطالب زیادی در مورد زنده شدن مردگان در روز قیامت آمده است و مین باعث قوت گرفتن شایعه زنده شدن مردگان در دوران قرون‌وسطی آمده است. برخی دانشمندان نیز معتقدند که بدن انسان قابلیت بازگشت از مرگ را دارد و سلول‌های انسان می‌توانند بازسازی شوند.

بسیاری از مردم دروان قرون‌وسطی باور داشتند که انسان‌ها تا روز قیامت به‌طور کامل نمی‌میرند و تا روز رستاخیز به‌صورت ارواح پراکنده‌ای بر روی زمین سیر می‌کنند و حتی برخی از آن‌ها می‌توانند به دنیای زندگان نیز بیایند. یک پسر فرانسوی گفته بود که جسد دوستش را در کنار رختخوابش مشاهده کرده است که از عذابی که قبل از مرگش کشیده است برای او بگوید.

در کتاب‌های مقدس درباره معجزات خداوندی مطالب زیادی آمده است. همچنین در این کتب از قدرت‌های شیطان نیز مطالبی ذکرشده است. در برخی متون ذکرشده است که شیطان توانایی ورد به برخی از بدن‌ها و همچنین حیوانات را دارد. محققان رنسانس باور داشتند که شیاطین به روح انسان‌های فاسد نفوذ می‌کنند و جسم آن‌ها مانند عروسک‌های خیمه شب بازی، در اختیار شیاطین قرار می‌گیرد. در سال ۱۷۵۱ میلادی، فردی به نام آگوستین از تغییر شکل یک نوجوان که توسط شیاطین تسخیرشده بود سخن می‌گوید.

آگوستین قدیس نیز در بخش‌هایی از کتابش به تسخیر روح‌های فاسد توسط شیاطین سخن می‌گوید. بعدها و با آغاز قرن هفدهم میلادی و با پیشرفت علوم تجربی، بسیاری از دانشمندان به رد موارد بالا پرداختند. نزاع‌های زیادی بین دو گروه از دانشمند شکل گرفت و گروه اول دانشمندان گروه دوم را بی‌خدا و کافر نامیدند. در دنیای امروز نیز شما تنها مردگان متحرک را می‌توانید درون فیلم‌ها و سریال‌ها ببیند ولی در قرون‌وسطی بیشتر مردم به مردگان متحرک باور داشتند.

بدون نظر

ارسال یک نظر

18 + چهارده =