رزا شانینا: تک‌تیرانداز زیبا و مرگ‌آور روسی

رزا شانینا: تک‌تیرانداز زیبا و مرگ‌آور روسی

1449
0
اشتراک‌گذاری

رزا شانینا یک تک‌تیرانداز ارتش شوری بود که مهارت زیادی در کار با اسلحه تک‌تیراندازی داشت. او بیش از ۵۹ شلیک موفق را در کارنامه خود دارد. برادر او نیز در جنگ بود و در سال ۱۹۴۱ میلادی کشته شد. شانیا پس از مرگ برادرش تصمیم گرفت که به خط مقدم جبهه‌های جنگ برود. او به‌سرعت مورد تحسین فرماندهانش قرار گرفت و حتی گفته می‌شد که یک‌بار با یک گلوله دو نفر از نفرات دشمن را کشت.

در سال ۱۹۴۴ میلادی یک روزنامه کانادایی، لقب فرشته مرگ را به او داد. او اولین زن در تاریخ شوروی بو.د که مدال شجاعت را از بالاترین مقامات نظامی این کشور دریافت کرد. بین تاریخ شش تا یازده ماه آوریل همان سال او بیش از ۱۳ سرباز دشمن را کشت و عکس او در صفحه اول روزنامه‌های شوروی چاپ شد.

با آغاز عملیات بارگاتون، ارتش شوروی تصمیم گرفت که از زنان سرباز استفاده نکند. اما رزا شانینا تصمیم گرفت که به‌صورت داوطلبانه در خط مقدم جبهه باقی بماند. مقامات ارشد با اعزام او به خط مقدم جبهه مخالف کردند ولی او باز و به‌صورت مخفی خودش را به خط مقدم جبهه رساند. او بعدها نیز دو نامه به استالین نوشت و از او خواست که وی را با سایر سربازان مرد به خط مقدم جبهه بفرستد.

رزا شانینا در سوم ماه آوریل سال ۱۹۲۴ میلادی به دنیا آمد

برادر رزا، میخاییل، تنها زمانی که ۱۹ سال داشت درنبرد لنینگارد جان خودش را از دست داد. مرگ برادر باعث شد که بی‌صبرانه مشتق شود تا به جبهه‌های جنگ برود و به‌عنوان یک سرباز و تک‌تیرانداز فعالیت داشته باشد.

تصویری از وی در سال ۱۹۴۴ میلادی در کشور بلاروس

در سال ۱۹۴۵ میلادی آلمان‌ها تصمیم گرفتند در خاک بلاروس پیشروی‌هایی را داشته باشند. او به مرکز فرماندهی نامه‌ای را نوشت و از حضور آلمان‌ها در منطقه خبر داد. او گفت که ۷۲ نفر از ۷۸ نفر عضو گروهش کشته‌شده‌اند و او باید به‌جایی امن‌تر برود. در آخرین بخش‌های خاطرات او آمده است که او در زیر بارانی از گلوله و نارنجک‌های آلمان‌ها قرار دارد.

در بیست و هفتم ماه ژانویه همان سال او به‌شدت مجروح شد. رزا از ناحیه سینه مورد اصابت گلوله قرارگرفته بود و به‌شدت خون‌ریزی داشت. دو سرباز او را یافتند ولی او در روز بعد به علت شدت جراحات جان خودش را از دست داد. از سال ۱۹۶۵ میلادی، کتاب خاطرات او در تیراژ بسیار زیادی چاپ شد و نام او وارد کتاب‌های درسی شوروی شد. در روسیه سه خیابان بزرگ به نام او است. بارها در خاطرات او آمده است که رزا شانینا از وقوع جنگ بسیار ناراحت است. او در وصف یکی از هم‌رزمانش که پسری جوان و زیباروی بود، نوشته است: “باور نمی‌کنم که پناراین از میان ما رفته است. او من را دوست داشت و من نیز او را دوست داشتم. بعد از مرگ او قلبم بسیار سنگین شده است.”

تصویری از او به همراه سه تن از همرزمانش
رزا شانینا به همراه زنی به نام ماکسیمووا اکیموا

گفته می‌شود تصویر زیر آخرین عکس از رزا شانینا می‌باشد. این عکس مربوط به تاریخ اول ژانویه سال ۱۹۴۵ است. رزا ۲۸ روز بعد و در حملات آلمان‌ها مجروح و سپس به علت خون‌ریزی زیاد از دنیا رفت.

بدون نظر

ارسال یک نظر

هجده + 2 =