تصویری از یک خانواده هندی در قحطی سال ۱۸۷۶

تصویری از یک خانواده هندی در قحطی سال ۱۸۷۶

863
0
اشتراک‌گذاری

بین سال‌های ۱۸۷۶ الی ۱۸۷۸ یک قحطی بسیار بزرگی در جنوب کشور هند و در منطقه مادراس اتفاق افتاد. در این قحطی بیش از ۵.۵ هندی براثر گرسنگی جان خود را از دست دادند.

در آن سال و به علت خشک‌سالی مزارع کشور هند از میان رفت و تمام محصولات کشاورزان نابود شد. به علت سرسپردگی دولت هند در آن زمان و تحت تسلط بودن این کشور توسط بریتانیا و قبل از خشک‌سالی، بیش از ۶.۴ میلیون تن گندم به بریتانیا فرستاده‌شده بود. این گندم‌ها را شخصی به نام لرد لایتان به انگلستان فرستاده بود و مسئولیت اصلی قحطی به دوش او است.

در همان سال جشن‌هایی نیز به‌افتخار ملکه ویکتوریا در انگلستان برگزار می‌شد که نیز زیادی به گندم را در این کشور ایجاد کرده بود و هند یکی از غنی‌ترین منابع گندم را در جهان داشت.

انگلیس محصولات کشاورزی را به خارج از هند می برد تا بازار بهتری پیدا کند

دولت محلی نیز قصد داشت مالیات کشاورزان را بیشتر کند. شخصی به نام سر ریچارد تمپل که یک افسر ارتش بریتانیا بود اعلام کرده بود که به‌قدری مرگ‌ومیر بالا بوده است که حتی برای اجساد نیز نمی‌شد کاری کرد و بیشتر آن‌ها خوراک حیوانات درنده شده‌اند. این قحطی تأثیر زیادی بر مردم هند گذاشت و موجی از ملی‌گرایی را در این کشور به راه انداخت. هندی‌ها یک دهه بعد مجلس ملی خود را به ساختند و کم‌کم از نفوذ بریتانیا در این کشور کم شد. هندی‌ها یافتند که تنها راه نجات کشورشان اتکا به نیروی‌های مردمی و درون کشوری است.

بدون نظر

ارسال یک نظر

13 − یازده =