جشن بزرگ سال ۱۸۵۱

جشن بزرگ سال ۱۸۵۱

465
0
اشتراک‌گذاری

در سال ۱۸۵۱ میلادی، جشنی بزرگ در منطقه ی هاید پارک انگلستان و به افتخار انقلاب صنعتی برگزار شد. این جشن در یکم ماه مه سال ۱۸۵۱ شروع و در پانزدهم ماه اکتبر همان سال به پایان رسید.

در طول این جشن کاخ‌هایی از شیشه ساخته شدند که به کاخ‌های کریستالی معروف شدند. شاهزاده آلبرت همسر ملکه ویکتوریا برگزارکننده این جشن بود. بریتانیا قصد داشت قدرت علمی، صنعتی و نظامی خود را به رخ جهانیان بکشد. کاخ کریستالی ساخته‌شده در این قصر ۵۶۴ متر در ۱۳۸ متر و از هزاران کیلوگرم شیشه ساخته‌شده بود. این کاخ در سال ۱۹۳۶ میلادی و براثر آتش‌سوزی از میان رفت.

در طول این جشن بیش از ۶ میلیون نفر در آن شرکت کردند و پل زیادی از آن جمع‌آوری شد که بعدها با آن پول موزه تاریخ، موزه لندن و موزه شاهزاده آلبرت ساخته شد. افراد معروفی مانند چارلز داروین، ساموئل کلت، چارلز دیکنز، امیلی برانت، جورج الیوت و لوییز کارول در این جشن شرکت کردند.

در این جشن بیش از ۱۰۰۰۰۰ شیء قیمتی و در کاخ شیشه‌ای به نمایش درآمد. نصف این اشیاء برای بریتانیا بودند. در طول این جشن انواع سازهای موسیقی، ابزارآلات کشاورزی و صنعتی و انواع سلاح‌های نظامی برای عموم مردم به نمایش درآمدند. الماس معروف کوه نور از ایران نیز در این نمایشگاه به نمایش درآمد. این الماس متعلق به نادرشاه افشار بود.

قسمت‌هایی از کاخ شیشه‌ای توسط شیشه‌های بنفش‌رنگ ساخته‌شده بود. اولین بار توالت فرنگی عمومی نیز در این نمایشگاه مورداستفاده قرار گرفت و برای استفاده از آن باید یک پنی پرداخت می‌کردید.

بدون نظر

ارسال یک نظر

نه − 4 =