زمان در گذر زمان؛ با ساعتی شمعی بیشتر آشنا شوید

زمان در گذر زمان؛ با ساعتی شمعی بیشتر آشنا شوید

534
0
اشتراک‌گذاری

قبل از اختراع ساعت‌های مکانیکی، مردم از ساعت‌های شمعی استفاده می‌کردند. این ساعت‌ها با سوزاندن شمع گذر زمان را نشان می‌دادند. جالب است بدانید که این ساعت‌ها مجهز به زنگ نیز بودند. زنگ این ساعت‌ها این‌گونه کار می‌کرد.

یک‌تکه ورق فلزی را بر بالای ساعت قرار می‌دادند و پس از آب شدن شمع این تکه فلز بر روی کف ساعت سقوط می‌کرد و بر آهن کف ساعت برخورد می‌کرد و صدای بلندی را ایجاد کرده و به‌مانند ساعت‌های امروزی زنگ می‌زد.

نمونه ای از ساعت شمعی

امروزه دانستن زمان امری آسان و سهل است. اما در زمان‌های گذشته و بسیار دور دانستن زمان با ساعت‌های آن دوران کاری بسیار مشکل و سخت بوده است. مردم آن دوران بیشتر از ساعت‌های شنی و ساعت‌های شمعی و همچنین عبور خورشید از آسمان زمان را تشخیص می‌دادند. یکی از روش‌های بسیار محبوب درگذشته برای دانستن زمان ساعت‌های شمعی بودند.

بر روی این‌گونه ساعت‌ها علامت‌هایی وجود داشت که هر علامت نشان‌دهنده یک ساعت بود و روی هر ساعت دوازده خط وجود داشت که نشان‌دهنده دوازده ساعت بود. موهایی که در این ساعت‌ها استفاده می‌شد از نوع موم فشرده بود. هیچ تاریخ دقیقی برای اختراع ساعت شمعی وجود ندارد. امروزه از این ساعت‌ها در کلیساها استفاده می‌شود.

گفته می شود اولین بار فردی به نام یوجینگائو و در سال۵۲۰ بعد از میلاد برای اولین بار از ساعت شمعی استفاده کرد.به‌هرحال، داشتن یک ساعت قدیمی شمعی در منزلتان بسیار جذاب و دل‌نشین است و فضای آن را تاریخی‌تر می‌کند.

بدون نظر

ارسال یک نظر

یازده − 4 =