رابرت لوییز استیونسون: حقایقی در مورد خالق داستان جزیره گنج

رابرت لوییز استیونسون: حقایقی در مورد خالق داستان جزیره گنج

877
1
اشتراک‌گذاری

رابرت لوییز استیونسون نویسنده‌ی بزرگ دوران ویکتوریایی است. او داستان‌هایی با محتوای رازآلود و ماجراجویی می‌نوشت. داستان‌هایی جذاب که حتی امروزه و در زمان ما نیز طرفداران بسیاری دارد.

رابرت لوییز استیونسون در سال ۱۸۵۰ میلادی و در شهر ادینبرگ در کشور اسکاتلند به دنیا آمد. رابرت در خانواده‌ای بسیار ثروتمند به دنیا آمد. زنی به نام آلیسون کانینگهام مسئولیت نگه‌داری و مراقبت از او را بر عهده داشت. زمانی که رابرت دوازده سال داشت، دایه و خانواده‌ی او به تعطیلاتی پنج‌ماهه رفتند. آن‌ها در این سفر از کشورهای فرانسه، سوئیس، بلژیک، آلمان و ایتالیا دیدن کردند.

رابرت در کودکی به‌شدت ضعیف و بیمار بود. او بسیار لاغر و نحیف بود. بیشتر اوقات او از تب و سرفه شدید رنج می‌برد. زمانی که تنها شانزده سال داشت رمان قیام پنتلند را که بر اساس حوادث تاریخی بود را نوشت. پدر او با هزینه‌ی شخصی صد نسخه از این کتاب را چاپ کرد.

مدتی بعد رابرت وارد دانشگاه ادینبرگ شد. او در ابتدا مهندسی خواند ولی بعد از مدتی به حقوق تغییر رشته داد. او دوره حقوق را به پایان رساند ولی در قلبش می‌دانست که به‌زودی نویسنده‌ای بزرگ خواهد شد. در سال ۱۸۷۶ میلادی، رابرت به همراه یکی از دوستانش سفری را به فرانسه داشت. او از تجربیات این سفر در کتاب ماجراهای سفر من استفاده کرد.

رابرت زمانی که در فرانسه بود، دختری آمریکایی به نام فانی آزبورن را ملاقات کرد. رابرت عاشق فانی شده بود. در سال ۱۸۷۹ میلادی، رابرت از بریتانیا به امریکا رفت تا عشق خود را ببیند. آن‌ها در سال ۱۸۸۰ میلادی با یکدیگر ازدواج کردند. فانی قبل از آن با مرد دیگری ازدواج‌کرده بود و یک پسر دوازده‌ساله به نام لویید داشت. رابرت و فانی تصمیم گرفتند که در بریتانیا با یکدیگر زندگی کنند.

در سال ۱۸۸۱ میلادی خانواده استیونسون تصمیم گرفتند برای تعطیلات به اسکاتلند بروند. از شانس بد آن‌ها تمام مدت تعطیلات را باران می‌بارید و آن‌ها مجبور شدند در خانه بمانند. پسر فانی، دریکی از روزها نقشه‌ی خیالی را رسم کرد. رابرت با نگاه کردن به نقشه‌ی خیالی، داستان معروف جزیره گنج را نوشت. کتاب جزیره گنج در سال ۱۸۸۳ میلادی منتشر شد. این کتاب بسیار موفق بود و رابرت را به شهرت زیادی رساند. رابرت همچنان در بزرگ‌سالی از بیماری رنج می‌برد. او در زمان بیماری‌اش داستان‌های دکتر جکیل و آقای هاید و کتاب ربوده‌شده را نوشت.

از سال ۱۸۸۸ تا ۱۸۹۰ میلادی خانواده رابرت با قایق شخصی‌شان دورتادور اقیانوس آرام را گشتند. رابرت خانه‌ای در جزیره‌ی آپالو در جنوب این اقیانوس ساخت. او همچنان به نوشتن عشق می‌ورزید. رابرت در ماه دسامبر سال ۱۸۹۴ و زمانی که تنها ۴۴ سال داشت درگذشت. جسد او در همان جزیره و در کنار خانه‌اش دفن شد.

یک نظر

ارسال یک نظر

یک × دو =