چارلز ببیج: ریاضی دان بزرگ و خلاق

چارلز ببیج: ریاضی دان بزرگ و خلاق

560
0
اشتراک‌گذاری

چارلز ببیج ریاضی‌دان، مهندس و یک مخترع بزرگ انگلیسی بود. او مخترع ماشین کامپیوتری محاسبه‌گری بود که بعدها پایه‌های کامپیوترهای امروزی را تشکیل می‌داد.

چارلز ببیج در سال ۱۷۹۱ و در شهر لندن انگلستان به دنیا آمد. او سپس وارد دانشگاه کمبریج شد و در آنجا به یکی از بزرگ‌ترین و معروف‌ترین اساتید ریاضی تبدیل شد. او به همراه یکی از دوستانش کلوپ شبح را بنیان‌گذاری کردند. آن‌ها در این باشگاه به علوم غریبه و فرا طبیعی می‌پرداختند. چارلز ببیج در سال ۱۸۲۰ میلادی انجمن بزرگ ستاره‌شناسی را پایه‌ریزی کرد. او همچنین در همان زمان مسئول گروه تحقیقات و اکتشافات کشور ایرلند شد و هم‌زمان سیستم پستی جدید انگلستان را با کمک برخی از دانشمندان و مهندسان بزرگ بریتانیایی بنیان نهاد.

چارلز ببیج در سال ۱۸۲۲ میلادی ماشینی را اختراع کرد که محاسبات اولیه ریاضی را انجام می‌داد. او در باغ خانه‌اش یک کارگاه ۱۲ متری ساخت تا بر روی پروژه‌هایش کار کند. در دهه‌ی ۱۸۳۰ میلادی، چارلز ببیج بر روی ماشینی کار می‌کرد که توانایی تحلیل آمار و ارقام را نیز داشت. او به هماره گروهش بیش از هفت هزار صفحه طراحی و یادداشت نوشتند.

ماشینی که چارلز ببیج به هماره گروهش ساخته بودند بیش از ۵ متر طول داشت. در اصل این ماشین نوع قدیمی سی پی یوهای کامپیوترهای امروزی بود. در سال ۱۸۳۲ میلادی، او خودش را نامزد پارلمان بریتانیا کرد و توانست رأی بیاورد. او حتی مقالاتی را در مورد خدا و مذاهب نوشت و برای واگن‌های قطار سیستم مهندسی پیشرفته‌ای را درست کرد.

چارلز ببیج در سال ۱۸۷۱ میلادی از دنیا رفت و قبل از مرگش مقام شوالیه شدن را رد کرده بود. نصف مغز او در موزه علوم لندن نگه‌داری می‌شود و مردم می‌توانند آن را ببینند. نیمه دیگر مغز او نیز دانشکده سلطنتی رویال کالج نگه‌داری می‌شود. طراح‌های او همچنان مورداستفاده بسیاری از مهندسان قرارمی می‌گیرد. یکی از طراح‌های او که ساخت یک موتور پیشرو است تا سال ۲۰۲۱ میلادی به اتمام می‌رسد.

بدون نظر

ارسال یک نظر

چهار × 1 =