کاپیتان جیمز کوک: ماجراجوی بزرگ و کاشف استرالیا

کاپیتان جیمز کوک: ماجراجوی بزرگ و کاشف استرالیا

1233
0
اشتراک‌گذاری

جیمز کوک یک افسر ارشد در نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا بود. او یک دریانورد بزرگ و همچنین یک کاوشگر مطرح در دوران خودش بود. بیشتر مردم او را به خاطر کشف استرالیا می‌شناسند.

جیمز کوک در سال ۱۷۲۸ میلادی در منطقه‌ی میدلزبرگ انگلستان به دنیا آمد. او در ابتدا برای یک خورده فروش کار می‌کرد و سپس در یک مغازه خواروبارفروشی مشغول به کار شد. او سپس به شهر ویتبی انگلستان رفت و در آنجا بر روی کشتی‌های ماهیگیری کار می‌کرد. سپس به شرق انگلستان رفت و در آنجا نیز روزگارش را می‌گذراند.

او مدتی را در خانه‌ی روستایی پدر و مادرش زندگی کرد. خانه‌ی پدری او در منطقه یورک شایر شمالی قرار داشت. خشت خشت این کلبه به استرالیا برده شد و در آنجا کلبه‌ای دیگر ساخت شد که امروزه نیز پابرجاست. این کلبه در سال ۱۹۳۴ میلادی در استرالیا ساخته شد. نخستین سفر دریایی کاپیتان جیمز کوک در بین سال‌های ۱۷۶۸ الی ۱۷۷۱ اتفاق افتاد. او در این سفرها به مناطق تاهیتی و استرالیا رفت. او در این سفرها وظیفه داشت تا عبور سیاره ناهید از جلوی خورشید را مشاهده کند. وظیفه او اکتشاف راه‌های جدید دریایی بود.

در سال ۱۷۷۶ سومین سفر دریایی کاپیتان جیمز کوک آغاز شد. او در این سفر باید راهی جدید بین اقیانوس آرام و اطلس کشف می‌کرد. او در این سفر و به علت درگیری با بومیان هاوایی کشته شد. جزایری که کوک کشف کرده بود امروزه جزء خاک بریتانیا و مستعمرات آن به‌حساب می‌آیند. کوک اولین اروپایی بود که توانست به استرالیا برود. او همچنین اولین فردی است که از کرنومتر در دریا استفاده کرده است. جیمز کوک دریانوردی بسیار موفق بود که توانست به بیشتر نقاط جهان سفر کند و در هیچ‌کدام از این سفرها هیچ فردی از افراد او کشته نشدند. جزایر کوک در اقیانوس آرام جنوبی به‌افتخار کاپیتان جیمز کوک نامیده شده‌اند.

بدون نظر

ارسال یک نظر

نوزده − 6 =