ادوراد ششم: ناگفته هایی از زندگی و سلطنت او

ادوراد ششم: ناگفته هایی از زندگی و سلطنت او

1312
1
اشتراک‌گذاری

ادوارد ششم، پادشاه انگلستان و ایرلند در بیست و یکم ماه اکتبر سال ۱۵۳۷ در انگلستان و در قلعه‌ی همتون کورت به دنیا آمد. پدر او هنری هشتم و مادرش ملکه جین سیمور بود. مادر او هفت روز پس از تولد پسرش و در تاریخ بیست و چهارم ماه اکتبر سال ۱۵۳۷ براثر تب بعد از زایمان از دنیا رفت.

مورخان باور دارند که او فردی بیمار بوده ولی مدارک و کشفیات جدید نشان می‌دهد که او در کودکی بلندقد و کودکی سالم بوده است. از سن شش‌سالگی او مورد تعلیم و آموزش چندین رشته قرار گرفت. او دروس فلسفه، هندسه، موسیقی، تعالیم انجیل، فرانسه، ایتالیایی و اسپانیایی را فراگرفت. مورخان باور دارند که او فردی بسیار باهوش بوده است.

ادوارد ششم با دو خواهر خودش الیزابت و ماری رابطه‌ای بسیار خوب داشت و به آن دو عشق می‌ورزید. او با همسر ششم پدرش، کاترین، نیز رابطه‌ای بسیار خوب و صمیمی داشت. او پس از مرگ پدرش هنری هشتم و در تاریخ بیستم ماه فوریه سال ۱۵۴۷ و در وست مینیستر تاج‌گذاری کرد. او دوست نداشت کشور را به‌تنهایی اداره کند و در این زمینه بسیار هوشمندانه عمل می‌کرد.

ازآنجایی‌که به سن قانونی نرسیده بود مجلس بریتانیا کشور را اداره می‌کرد. در همین حین عموی او ادوارد سیمور، به‌عنوان محافظت تاج‌وتخت و سلطنت کشور را اداره می‌کرد. شورای سلطنت از قدرت گرفتن عموی پادشاه بسیار می‌ترسید و رئیس شورا جان دادلی تصمیم به حذف عموی شاه گرفت. بنابراین عموی پادشاه با دستور ظالمانه‌ای در سال ۱۵۵۲ اعدام شد.

جان دادلی کنترل امور را به دست گرفت و بر کشور حکم می‌راند. پادشاه جوان زندگانی سختی را می‌گذراند. او به مرض سل مبتلا شد و در پانزده‌سالگی از دنیا رفت. او در همان محلی که تاج‌گذاری کرده بود به خاک سپرده شد. او قبل از مرگش و طی حکمی خواهرش را به‌عنوان نائب السلطنه و جانشینش معرفی کرد. او خواهرش را بانو جین گری نامید و او را وارث تاج‌وتختش کرد.

یک نظر

  1. سلام خسته نباشید؛ راسته که یک پسر دیگه ای که خیلی شبیه ادوارد ششم بوده به اشتباهی به مقام شاهی رسیده و بعدا ادوارد پادشاه میشه؟

ارسال یک نظر

12 + 12 =